ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 14:14

Aydın'da iki hasta öğrenciye karneleri evde verildi


Aydın’da rahatsız oldukları için okula gidemeyen iki öğrenciye, karneleri ve hediyeleri evlerinde verildi. Kemik tümörü ve cam kemik hastası öğrencilerin evine giden Valisi Erol Ayyıldız, yaptığı konuşmada, “Eğitimle ilgili yaptığınız her şey mutlaka yerini bulur. Eğitimde feda edeceğiniz kum tanesi bir tane zerre yoktur. Mutlaka değerlendirmeniz lazım. Fedakâr annelere ve eğitimcilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Aydın’daki 754 örgün eğitim kurumundaki toplam 8 bin 98 derslikte öğrenim gören 176 bin 395 öğrenci, karne alarak yarıyıl tatiline girdi. Tepecik beldesindeki Aydın Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde düzenlenen karne töreninde konuşan Vali Ayyıldız, en çok yatırımın eğitime yapıldığını söyledi: “Öyle şartlar ve öyle imkanlar hazırlayalım ki velimizin gözü arkada kalmasın. Çocuğunun hayatını en iyi şekilde idame ettirebileceği sosyal imkanlara kavuşturalım. Otizmli çocukların heyecanının, hem çocuklarda hem de velilerde olduğunu gördüm. Toplumun en zayıf halkaları gibi görünüyor. Biz bu çocuklarımıza karne vereceğiz ama bu aslında bizim karnemiz. Burada çocuklarımızın karne heyecanına ortak olduk. Bu çocukların almış olduğu karne devlet olarak, sorumlu yöneticiler olarak aslında bizim, sizin karneniz. Bu karne ne kadar başarılı ise siz başarılısınız, karne ne kadar kötü ise düşük not almışsınız demektir. Suç çocukların değil, suç bizim demektir. Biz buraya karnemizi almaya geldik.”

Otizmli çocuklar için sosyal alanların bulunduğu bir yaşam köyü yapmayı planladıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise başarılı bir yarıyıl geçirdiklerini söyledi: “Otizm, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de adı çok sık duyulan özel eğitim kategorisidir. Bu okulda 6-13 yaş arası çocuklar eğitim görüyor. Burada çocuklarımıza sekiz yıllık eğitim verilmektedir. Otizmli çocuklara sahip aileler, çeşitli zorluklar içerisindeler. Bu zorlukların bilinci içerisinde velilerin ve öğrencilerimizin yanında olmayı borç biliyoruz.”

Veli ve öğrencilerine seslenen Aydın Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Mustafa Vural da, “Son yıllarda engeli bireylere değer verilmektedir. Uygun eğitim, yöntem ve araç gereçler kullanarak ilgileri, yetenekleri ve bilgileri doğrultusunda hayata hazırlanmalarını sağlıyoruz. Okulumuz, iki branş öğretmeniyle 11 zihinsel engelli ve 24 otistik öğrencimize eğitim vermektedir. Çocuklarımızın eğitimlerini veren öğretmenlerimizi ve sabır kahramanı engelli velilerimizi kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Programdan sonra Vali Ayyıldız ve diğer protokol üyeleri, otistik çocukların karnelerini verdi. Hasta oldukları için törene gelemeyen Dr. Fevzi Mürüvvet Uğurlu Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi olan kemik tümörü hastası Batuhan Koç ve 75. Yıl Vali Muharrem Göktayoğlu Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Gülben Eliyatkın’ın karneleri evlerinde verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER