ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 18:31

Aydın İl Koordinsyon Kurulu toplantısı yapıldı

Aydın İl Koordinsyon Kurulu toplantısı yapıldı


Aydın İl Koordinasyon Kurulu 3. dönem toplantısı, Vali Kerem Al başkanlığında yapıldı. İl Özel İdaresi salonundaki toplantıya kaymakamlar, yatırımcı bölge ve il müdürleri, belediye başkanları, meslek ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Kurula çalışmalar hakkında bilgi veren Aydın Vali Yardımcısı Halil Canavar, 1 Ocak 2013’ten bu zamana kadar biten ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi verdi. Bu yılın yatırım programına göre 26 ana proje için 155 milyon TL ödenek ayrıldığını belirten Canavar, “Bu mukabil kurumlar bazında yaptığımız tespite göre Özel İdare kaynakları da dahil olmak üzere yatırımcı kuruluşlarımıza, 425 ana proje için 407 milyon TL ödenek tahsis edildiği görülmüştür.” dedi. Yatırımcı kuruluşların 1 Ocak ile 30 Haziran arasında 425 ana proje üzerinde çalışma yürüttüğünü kaydeden Vali Yardımcısı Canavar, bu projelerin toplam tutarının ise 3 milyar 98 milyon 296 bin TL olduğunu açıkladı. Yatırımcı kuruluşlar için halihazırda 407 milyon 379 bin TL ödenek tahsis edildiğini, bundan yatırımcılar için bugüne kadar 118 milyon 812 bin TL harcandığını aktardı. Yatırım sezonunun başladığı ve ödeneklerin belli olmaya başladığı ilk altı aylık dönemde yüzde 29 nakdi ve yüzde 37 fiziki gerçekleşme sağlandığını ifade ederek, yatırımcı kuruluşlar arasında DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nün, 78 milyon 215 bin TL ödenekle ilk sırada yer aldığını söyledi.

Önemli bazı yatırımların son durumunu da özetleyen Halil Canavar, 2013 yılının yeni işlerini anlattı. ASTİM karşısında kurulacak Aydın Yükleme Boşaltma Merkezi’nin ve Sağlık Bakanlığı’nca merkezde 600 yataklı devlet hastanesi yapımı işinin ihale dosyalarının hazırlandığını belirterek, “Bilindiği gibi 150 yataklı Kuşadası Devlet Hastanesi’nin temeli 15 Mart 2013’te atılmış olup yapımı devam etmektedir. Didim, Söke ve Yenipazar 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyon binaları için proje ve arsa temini çalışmaları devam etmekte olup İncirliova ve Koçarlı 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyon binaları başlamıştır. Sultanhisar ve Karpuzlu ilçe entegre hastaneleri yapımı için ihale, imar, proje ve zemin etüt çalışmaları devam etmektedir. Söke Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapımı işi inşaatı devam etmektedir.” dedi.

Konuşmanın ardından yatırımcı kuruluş müdürleri kurumlarının yatırımları, proje aşamaları ve ödenekleri hakkında kurula bilgi verdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER