ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:33

Aydın İl Genel Meclisi'nde davetiye krizi


Aydın İl Genel Meclis üyeleri, geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı, Kuşadası ilçesindeki Efes Kongre Merkezi’nin açılışına davet edilmelerine tepki gösterdi. İl Özel İdaresi’nin yüzde 16,25 hissesi bulunan merkezin açılış töreni için bir gün önce telefonla bilgi verilmesini eleştiren CHP ve MHP'li üyeler, asıl emeği geçen 55 meclis üyesinin unutulduğunu söyledi. İl Genel Meclisi Başkanı Hayri Güleç ise, “Gönül isterdi ki buradaki meclis üyesi arkadaşlarımız onurlandırılsın, bütün arkadaşlarımız açılışa davet edilsin. Alınmadım ama meclise bu yapılan yanlış.” dedi.

İl Genel Meclisi’nin, Efes Kongre Merkezi’nin yapılması için birçok riski göze aldığını ve desteklediğini belirten Güleç, “Efes Kongre Merkezi, Kuşadası ve ülkemiz için güzel bir yatırım. Bu meclisin bu yapıda katkısı var. Bana da son akşam telefon geldi, davetiye gelmedi.” şeklinde konuştu. Açılışa kimsenin davet edilmediğini belirten AK Partili Metin Akar, bunda art niyet aranmaması gerektiğini söyledi. İl Genel Meclisi'nin dikkate alınmadığını savunan MHP'li Mustafa Baştuğ ise, “Yapılan yatırım, Aydın ve ülkemiz ekonomisine katkıdır ancak açılışa davet edilmemek yanlıştır. Açılışta onurlandırılmalıydık. Meclisimiz dikkate alınmadı.” dedi. Organizasyonda kasıt olduğunu ileri süren CHP'li Kenan Tabak da AK Partili üyelere, “Özür dilemiyorlarsa savunmasınlar.” diye tepki gösterdi. CHP’li Akan Evren de bundan sonraki toplantılarının Efes Kongre Merkezi’nde yapılmasını teklif ederek, “55 meclis üyesi, toplantımızı Efes Kongre Merkezi’nde yapalım. Kendi plaketimizi çakalım.” dedi.

2005 yılında temeli atılan Efes Kongre Merkezi konferans salonları, otel, sosyal tesisler, villalar, amfitiyatro ve safari park gibi farklı bölümleri kapsıyor. Merkezi yapan KOMER A.Ş. Kuşadası Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Uluslararası Kongre Tesisleri İşletmeciliği A.Ş. (UKTAŞ), Aydın İl Özel İdaresi, Kuşadası Ticaret Odası, LİMAŞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bazı turizm işletmeleriyle birlikte 2 bin 226 ortaklı, 120 milyon lira sermayeli bir şirket. Toplam maliyeti 250 milyon TL’yi bulacak merkez, Avrupa'nın en büyüğü olarak tasarlandı. Toplam kapalı inşaat alanı 43 bin 54 metrekare olan merkez için 250 bin metreküp hafriyat ve dolgu yapıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER