ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 13:35

'Aydın ekonomisi sıçrama yapacak'


Aydın Sanayi Odası (AYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, şehrin imalat sanayisindeki üretim artışı, yıllık büyüme oranı ve kişi başına düşen milli gelirinin, ülke değerlerinin üstünde gerçekleştiğini söyledi.

Aydın’dan yapılan ihracat ve organize sanayi bölgeleriyle bilgi veren Şahin, “Ülkemizde dış piyasaların etkisiyle ekonomide 2013 yılında bir daralma yaşansa da yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme gerçekleşiyor. Kentimizin tarıma dayalı sanayisi, maden sanayisi, makine ve teçhizat sanayisi ile çeşitli yan sanayilerden oluşan imalat sanayisindeki üretim artışı, ilimizin yıllık büyüme oranı ve kişi başına düşen milli geliri, ülke değerlerinin üstünde gerçekleşti. Bu artışlar, önümüzdeki dönem içerisinde ilimiz ekonomisinde önemli bir sıçrama olacağının belirtisidir. Kentimiz, bu bilgiler doğrultusunda Ege Bölgesi’ndeki iller arasında dördüncü sıradadır.” dedi.

Aydın’ın tarıma dayalı sanayi üretiminde de sıçrama yapacağına inandığını belirten Mehmet Yunus Şahin, “Kestane işleme, çilek, şeftali, muhtelif sebze gibi ürünlerin jeotermal enerjiyle üretimi ve kurutulmasıyla katma değer yüksek üretim yapan sektörler oluşacaktır. Bu doğrultuda oda olarak bizler, diğer kurumlarla işbirliği içinde ilimizin bu özelliklerini ve potansiyelini yerli ve yabancı yatırımcılara anlatarak, dikkatlerini bölgemize çekmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER