ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 19:33

Aydın dünyayı Türkçe kucaklayacak


Uluslararası Türkçe Derneği'nin Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlediği 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, "Evrensel Barışa Doğru" sloganıyla başlıyor. Festival kapsamında 6 Haziran Perşembe günü Aydın Adnan Menderes Stadyumu’nda 19 ülkeden 80 öğrenci, sahneden Türkçe seslenecek.

Dünya çocuklarını ağırlamaktan büyük gurur duyduklarını belirten Aydın Festival Komitesi Başkanı Şenol Tayfun, dil ve kültür şenliğine en az 40 bin kişi beklediklerini söyledi. Tayfun, "Dünyanın dört kıtasından gelen misafir öğrencilerimizi bağırlarına basmak için Aydınlılar dört gözle bekliyor. Savaşların bitmediği, akan kanın durmadığı bir dünyada masum çocukları buluşturan bu organizasyona hem dünyanın hem de ülkemizin ihtiyacı var. Dünya çocukları hep gülsün istiyoruz. Ötekileşmenin ve ayrımcılığın kaos oluşturduğu dünyamızda birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörülü insan olmanın erdemlerini gönülden gönüle taşıyan, savaşların gölgesinde tir tir titreyen çocuklara sulh adacıkları inşa eden, barışın ve kardeşliğin önemini hayata geçirerek öğreten bu harekete herkesin destek vermesini bekliyoruz." dedi.

Herkesi davet eden Tayfun, "Saat 21.00’de başlayacak festivale Adnan Menderes Stadyumu'nda 30 bin, yan sahalarda LED ekrandan 10 bin kişiyle birlikte tahmini 40 bin Aydınlının katılmasını bekliyoruz. Ayrıca canlı yayın vasıtasıyla Aydın ilçe, belde ve köylerdeki vatandaşlarımız heyecanımızı paylaşacak. Festivalimize Moldova, Arnavutluk, Meksika, Mozambik, Nepal, Sırbistan, ABD, İsveç, Irak, Romanya, Makedonya, Kırgızistan, Uganda ve Bulgaristan’dan gelen öğrenciler katılacak. Bu çocuklarımız, ülkelerinin elçileri olduğu kadar bizim ülkemizin de elçileri. Biz düşen görev, onları en iyi şekilde ağırlayıp Aydınımız'ın misafirperverliğini göstermektir. Bunun için 5 Haziran Çarşamba günü saat 14.00’te konvoy, mehter ve davul zurnayla karşılayacağız." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER