ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:57

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Wölfer Kayseri’de

Avusturyanın Ankara Büyükelçisi Wölfer Kayseride


Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer, Kayseri Valiliği’ni ziyaret etti. Daha önce birçok kez Kayseri’ye gelmek istediğini hatırlatan Büyükelçi, Avusturya ile Türkiye arasında 1964 yılında yapılan işçi alımı anlaşmasının 50. yılını da kutlayacaklarını dile getirdi. Büyükelçi, Erciyes kayak merkezindeki yatırımları da yakından takip ettiklerini ifade etti.

Avusturya’nın Ankara Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer ve beraberindeki heyet, Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Orhan Düzgün, Avusturya’dan, özellikle Erciyes’teki tesislerin yapımında destek alındığını ve bilgi birikimlerinden yararlanıldığını söyledi. Bir süre önce Kayseri’deki sağlık ekiplerinin de Avusturya’ya giderek, kış ve dağ sporları konusunda arama kurtarma eğitimleri aldıklarını da dile getiren Vali Düzgün, “Avusturya ile ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi de geliştirmek için bu tür ziyaretler önemli. Ben daha önce yani kültür varlıkları konusundaki görevimde de Efes kazıları ile ilgili yakın ilişkiler içindeydim.” dedi.

Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Klaus Wölfer ise konuşmasında, Kayseri’ye çok gelmek istediğini ancak bazı nedenlerden ötürü ziyaretin geciktiğini aktardı. Büyükelçi Wölfer, şöyle konuştu: “Geç geldim ama yalnız gelmedim. Kültür ve göç konusunda faaliyet gösteren arkadaşlarımla geldim. Bu ziyaret bir anlamda geç gelişimin özür ziyareti. İlk aşamada tabiî ki ticari ilişkileri geliştirmek istiyoruz. İkinci olarak da büyükelçi olarak güven mektubumu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunduğumda, kendisi bana ‘Avusturya Cumhurbaşkanı sevgili dostum Heinz Fischer’e teşekkürlerimi iletin. Kendisinin bana hediye ettiği kayak takımını şu anda oğlum Erciyes’te kullanıyor’ dedi. Yani birçok bağlantı unsurlarımız var.”

Kayseri’nin, sanayi şehri olduğu kadar kültürel alanda da zengin bir il olduğunu dile getiren Avusturya'nın Ankara Büyükelçisi Wölfer, Erciyes Üniversitesi’nde yarın mimarlık alanında gerçekleştirilecek bir sempozyuma da katılacaklarını hatırlatarak, ‘’Yarın da mimarlık alanında işbirliği yapacağız. Bunun yanında, Nisan ayı sonunda Avusturya’dan büyük bir mimar grubu Erciyes Üniversitesi’ne gelecek ve Kayseri’de görüşmelerde bulunup, toplantılar yapacak.’’ diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER