ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2014 Pazartesi 10:17

Avustralyalılar başkent Canberra'yı en yaşanılabilir kent seçti


Avustralya Mülkiyet Kurulu tarafından yapılan geleneksel ankete katılan Avustralyalılar, başkent Canberra'yı Avustralya'nın en yaşanılabilir kenti seçti.
Ankete katılan 5400 kişi, Avustralya'nın 10 büyük şehri arasında Canberra'yı 65,2 puanla ilk sıraya çıkarken, 63,9 puan alan Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide ikinci, 63,5 puan alan Tazmanya eyaletinin baş kenti Hobart üçüncü sırada yer aldı. Son üç yıldır dünyanın en yaşanılabilir kenti sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmayan Victoria eyaletinin başkenti Melbourne ise ankete katılan Avustralyalılardan aldığı 63,4 puan ile 10 şehir arasında dördüncü sırayı elde etti.
Bu yıl G20 liderler zirvesine ev sahipliği yapacak Queensland eyaletinin başkenti Brisbane, topladığı 63,3 puan ile beşinci olurken, Newcastle 62,9 puan ile altıncı, Wollongong 60,9 puan ile yedinci, Yeni Güney Galler eyaletinin başkenti Sydney 60,1 puan ile sekizinci, Batı Avustralya eyaletinin başkenti Perth 59,7 puan ile dokuzuncu, Kuzey Bölgesinin başkenti Darwin ise 54,2 puan ile son sırada yer aldı.
- Canberra fark attı -
Avustralyalıların son iki yıldır en yaşanılabilir seçtiği Adelaide kenti, birinciliği 1,3 puan ile başkent Canberra'ya kaptırdı. Ankete dahil olan diğer şehirler birbirine yakın puanlarla sıralanırken, geçen yıllarda Adelaide kentinin gerisinde kalan başkent Canberra, özellikle eğitim, güvenlik ve rekreasyon kategorilerinde aldığı yüksek puanlarla birinciliği elde etti.
Canberra'nın birinciliği kazanmasında, sağlık, tasarım, yollar, sermaye, istihdam ve ekonomik fırsatlar alanında aldığı puanlarda etkili oldu. Dünyanın en yaşanılabilir şehirler sıralamasında son üç yılın birincisi Melbourne, karayolu ağı, şehir planlaması ve çok kültürlülük alanında önemli puanlar almasına rağmen dördüncülükte kaldı.
Mülkiyet Kurulu yetkilisi Catherine Carter, ankete katılanların kendi şehirlerindeki yaşanabilirliği oyladıklarını hatırlatarak, bu oylamanın eyalet hükümetleri için bir karne niteliğinde olduğunu açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER