ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 15:20

Avukatların tutuklanmasına itiraz edildi

Avukatların tutuklanmasına itiraz edildi


Terör örgütü DHKP-C'ye yönelik soruşturma kapsamında avukatların tutuklanmasına itiraz edildi.

İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi üyesi bir grup avukat, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay'ın da aralarında bulunduğu 9 avukatın tutuklanmasına itiraz etti.

Avukatlar soruşturma kapsamında 9 meslektaşlarının tutuklanmasını protesto etti. ‘Tutsak avukatlar serbest bırakılsın’ pankartı açan grup adına, aynı soruşturma kapsamında sevk edildiği mahkemece serbest bırakılan avukat Efkan Bolaç açıklama yaptı.

Bolaç, avukatların sahte belgelerle ve hiçbir delil olmaksızın tutuklandığını iddia etti. Bazı tutuklu avukatların Metris Cezaevi’nden Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiğini kaydeden Bolaç, meslektaşlarının cezaevi girişinde aramalara maruz kaldıklarını, darp edildiklerini ve disiplin cezası aldıklarını öne sürdü.

ÇHD İstanbul Şubesi üyesi avukatlar açıklamanın ardından Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli 2 nolu sorgu hakimliğine ‘dosyadaki kısıtlamanın kaldırılması’ ve 1 nolu sorgu hakimliğine de ‘tutuklulukların kaldırılması’ taleplerine ilişkin birer dilekçe verdi.

Avukatlar, tutuklama talep eden TMK 10. madde ile görevli İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na da soruşturma aşamasındaki tüm belgelerin birer örneğinin kendilerine verilmesi taleplerine ilişkin dilekçe sundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER