ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 18:22

Avukatlardan tepki

Avukatlardan tepki


Bağımsız Hukukçular Platformu üyesi bir grup avukat, ‘Yolsuzluk Operasyonu’nun ardından yaşanan gelişmeleri eleştirdi. Açıklama yapan avukatlar, operasyondan sonra emniyet müdürlerinin görevlerinden alınmasının, yeni savcılar atanmasının soruşturmanın üzerinin örtülmeye çalışıldığı algısı oluşturduğunu söyledi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya gelen Bağımsız Hukukçular Platformu'na üye avukatlar, ‘Yolsuzluk Operasyonu’ ve sonrasındaki gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, mahkemece onaylanmadıktan sonra herkesin suçsuz sayılacağına dikkat çekildi. Ancak operasyonda gözaltına alınanların kimlikleri dikkate alındığında, sonrasındaki gelişmelerin şüpheli olduğu vurgulandı. Operasyonun hemen ardından 5 emniyet müdürünün görevden alınmasının, soruşturmaya yeni savcılar atanmasının soruşturmanın selamati ve bağımsız yürütülmesi açısından tehlikeli olduğu kaydedildi.

Avukat Onur Berispek’in okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gözaltıların hemen ertesi günü hükümet üyeleri ile HSYK üyelerinin toplantı yaptığı, 100 tane emniyet müdürünün İçişleri Bakanlığı’nda acil toplantıya çağırıldığı haberleri yansıdı. Emniyetteki ifadeler alınmadan soruşturmaya 2 yeni savcı dahil edilmesi ve soruşturmayı Başsavcılık talimatı ile yürüten 5 emniyet müdürünün görevden alınarak yerlerine yenilerinin atanması soruşturmaya açık bir müdahale olup, kamuoyunda soruşturmanın üstünün örtüleceği algısı oluşturmuştur. Bu müdahale evrensel hukuk ilkelerine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu gibi, Anayasamızca güvence altına alınan adalet önünde herkesin eşit olduğu ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER