ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 14:03

"Avukatlar, savunma hakkının uygulayıcısıdır"


 AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, avukatların yargı bağımsızlığının güvencesi, hak aramanın temel unsuru olduğunu kaydetti.

Avukatlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Milletvekili Gürkan, avukatların; hukuk sisteminin ve hukuk devleti ilkesinin temel taşlarından olan yargı içindeki en önemli unsurlardan biri olduğunu hatırlattı. Kendisi de avukat olan Gürkan, vatandaşı hakları konusunda bilgilendiren, yönlendiren, haklarının korunmasında ve kullanılmasında onlara yardımcı olan avukatların, adaletin tecelli etmesi, toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesi gibi çok önemli kamu hizmetlerini yerine getirdiğini kaydetti.

Milletvekili Gürkan açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Adalete duyulan güveni arttırmak, böylece vatandaş-devlet ilişkisini güçlendirmek, ancak bütün unsurlarıyla etkin, hızlı ve adil bir yargı işleyişiyle mümkündür. Adalete verdiği önemi ismine taşıyarak da gösteren partimiz, adalet sistemimizde ve adalet hizmetleri sunumunda çok önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın adalet hizmetlerine erişimi kolaylaştırılmıştır. Hâkim, savcı, adli ve idari personel sayıları büyük oranda arttırılmıştır. Hukukun üstünlüğü ilkesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesine çalışılmış ve bu alanda ki çalışmalara devam etmektedir. Adliyelerimiz teknolojiyle donatılarak hizmet kalitesi arttırılmış, UYAP sistemiyle avukatlarımızın bürolarından adliye hizmetlerine ulaşabilir hale gelmesi için önemli adımlar atılmıştır. Ceza sistemiz ve kanunlarımız çağa uygun hale getirilmiştir. Ülkemizin daha gelişmiş bir demokrasiye ulaşmasının yolu, toplumumuz da hukuka ve adalete duyulan güvenin en üst derecede olmasına bağlıdır ve bunu sağlayacak en önemli meslek gruplarından birisi de avukatlık mesleğidir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER