ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2017 Perşembe 17:33

"Avrupa'nın Türkiye'ye kapıları kapatmaması gerekir"

"Avrupanın Türkiyeye kapıları kapatmaması gerekir"

Fransa'da En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Macron: "Türkiye'nin AB'ye üyelik şartları net bir şekilde karşılanmadı ve ülkedeki son gelişmelerde bu açıdan olumlu bir ilerlemenin olmadığı görülüyor ancak Avrupa'nın kapıları kapatmaması gerekir"


Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin güçlü adaylarından En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron, Avrupa'nın Türkiye'ye kapıları kapatmaması gerektiğini belirtti.

Macron, başkent Paris'te Gabriel Salonunda düzenlediği basın toplantısıyla siyasi programını tanıttı. Basın mensuplarıyla paylaştığı program metninde Macron, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik şartları net bir şekilde karşılanmadı ve ülkedeki son gelişmelerde bu açıdan olumlu bir ilerlemenin olmadığı görülüyor ancak Avrupa'nın kapıları kapatmaması gerekir." ifadesini kullandı.

Programında Fransa'nın Ortadoğu'da politikasını netleştirmesi gerektiğini belirten Macron, "Ülkemiz özellikle Suriye krizinin çözümü olmak üzere Ortadoğu'da yerini tespit etmelidir. Lübnan'da faal olmaya devam etmelidir. Bölgenin istikrarına katkısı olduğu ve 2015'teki nükleer anlaşmaya uyduğu sürece İran'a açılım politikası da sürdürülmeli." ifadelerine yer verdi.

Macron'un programında ayrıca, insan hakları ve temel özgürlükler çerçevesinde Rusya, Türkiye ve Ortadoğu ülkeleriyle diyaloğun sürdürüleceği vurgulandı. Minsk anlaşmasına uymadığı sürece Rusya'ya yönelik yaptırımların gerekli olduğunu belirten Macron, bu ülkeye yönelik tedbirlerin kaldırılması için çalışacaklarının altını çizdi.

Programında İsrail-Filistin sorununa ilişkin planlarını da paylaşan Macron, "İsrail'in güvenliği kadar Filistin devletinin meşruiyeti de önem taşıyor. İki devletin bir arada var olduğu adil ve sürdürülebilir bir barışın şartlarını sağlamalıyız." ifadesini kullandı.

Terörle mücadeleye ilişkin planladığı tedbirleri de anlatan Macron, "Ev hapsi uygulamasına son vermeliyiz. Cumhuriyet tarihinde kuşatılmış mahallelerde yaşananlar devam ettiği sürece, devlet otoritesini sağlamak mümkün olmayacak." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı olduğu takdirde ülkede laiklikle ilgili 1905 yılında çıkan yasada değişiklik yapmayacağını belirten Macron, üniversitelerde laikliği gerekçe göstererek başörtüsüne yasak getirmeyeceğini açıkladı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER