ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:50

Avrupalı öğrenciler Kibyra antik kentini gezdi

Avrupalı öğrenciler Kibyra antik kentini gezdi


Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra antik kentini Romanya, Fransa ve Almanya’dan gelen 25 kişilik öğrenci grubu gezdi.

Avrupa Gençlik Programı kapsamında ’Romanlar Hayata Sanatla Tutunuyor’ sloganıyla yola çıkan öğrenciler Fethiye’nin tarihi ve turistik mekanlarını gezdikten sonra Çavdır Hisarhan Eğitim Kurumları’nda kahvaltı verildi. Ardından Denizli Pamukkale ziyaretini gerçekleştiren öğrenciler, Kibyra antik kentini de gezdi. Meclis binası, stadyumu ve agorasıyla dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olarak gösterilen Kibyra antik kentinde bulunan ve yaklaşık bin 800 yıllık olduğu belirtilen mezarı da gezen öğrenci ekibi o zamanki teknolojiye hayran kaldı.

Gruptan siyasal bilgiler fakültesinde okuyan Bogdan Tudormdne(24), "Kendimi sanki 2000 yıl öncesinde hissettim. O zamanın teknolojisiyle bunları nasıl yapmışlar?" dedi. Grupta bulunan Alman öğrencilerden Adrian Leitner (21), "Anadolu'nun her tarafı tarih. Kibyra çok ince hesaplarla kurulmuş bir kent." ifadesini kullandı. Helge Kneiske de (19) geçmiş medeniyetlerden çok şey öğrendiğini dile getirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER