ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 19:14

Avrupalı heyet, Malatya Adliye'sinde


'Türk Ceza Adalet Sisteminin Etkinliğinin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen 6 kişilik heyet, Malatya Adliye Sarayı’nda incelemelere başladı.

Proje kapsamında seçilen pilot illerden biri olan Malatya'daki çalışmalarını 2 grup halinde sürdürecek olan heyet, perşembe günü ilden ayrılacak. Projeyle Türk ceza adalet sisteminin Avrupa standartları bakımından etkinliğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi'nin ortak projesi kapsamında, Malatya Adliyesi'nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katılan heyet, daha sonra 2 dava iddianamesi ve 5 tutuklama emrinin gerekçelerini inceleyerek, kararları tartıştı. Ceza yargılaması soruşturma sürecinde savcının yaptığı usul işlemlerini de gözlemleyecek heyet, kamuya açık Asliye ve Ağır Ceza mahkemelerindeki duruşmaları da izleyecek. İncelemeler kapsamında, polis karakolunu da ziyaret edecek heyet, otopsi ve adli tıp konuları, kötü muamele, yaralama ve adam öldürme gibi önceden seçilen iki dava dosyasının sunumunu izleyerek, dosyalara bakan polis memurlarıyla görüşecek. Malatya Adliyesi'nde görevli avukatlarla mülakat yapacak heyet, ayrıca denetimli serbestlik görevlileri ve adli tıp uzmanlarıyla da görüşecek.

Heyet, incelemenin son gününde Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun temsilcileriyle değerlendirme toplantısına katılacak. Uzmanlar, görüşme ve incelemelerin ardından rapor hazırlayacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER