ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 14:40

Avrupalı halk bilimciler Bursa'ya çıkarma yaptı


Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV), Türk kültürünü daha yakından tanımak amacıyla dünyanın farklı ülkelerinden gelen halk kültürü uzmanlarını Bursa’da ağırladı.

Dünyanın birçok ülkesinde halk kültürleri üzerine incelemeler yapan tarihçi, üniversitelerin öğretim görevlileri, öğretmen ve yazarlardan oluşan heyet Türk kültürünün en güzel öğelerini yakında incelemek amacıyla Bursa’ya geldi. İngiltere, Avusturya ve Hollanda’dan gelen uzmanlar, Türk halk Kültürünü yakından tanımak için İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliği ile hazırlanan program kapsamında Türkiye’ye gezi düzenledi. İstanbul’da konservatuarın eğitimlerine katılıp gösterilerini izleyen heyet, yaklaşık bir hafta boyunca da Bursa’da kültürün geleneksel değerleriyle tanışma fırsatı buldu.

Osmanlı İmparatorluğu ve modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı Bursa’da Keles bölgesi dağ köylerinden Keles ve Menteşe Köyü’nde incelemelerde bulundu. Harmanalan köyünden de Bursa’ya has tongurdaklı kaşıklardan satın alan uzmanlar, Karagöz Halk Dansları Topluluğu eğitmenleri Kenan Çelik, Gökhan Kılıç, Selin Kılıç, Fırat Ulusoy ve Ayşenur Ulusoy’dan Bursa yöresi halk oyunları eğitimi aldılar. BKSTV tarafından organize edilen Bursa programında ayrıca kentin köklü derneklerinden olan Zafer Halk Oyunları Derneği ile Kılıç Kalkan Folklor Turizm Derneği’ni de ziyaret eden heyet, Üsküp - Kosova yöresi ile Kılıç Kalkan oyunları hakkında da bilgi sahibi oldu.

Bursa’da gördükleri büyük ilgi ve misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden yabancı konuklar adına konuşan grup başkanı İngiliz Chirisandra Harris, “Bugüne kadar pek çok ülkeye geziler düzenledik ancak en etkileyici ve kültürel zenginlik olarak da en dolu seyahatimiz Türkiye’ye yaptığımı bu gezi oldu. Hem Bursa’da hem de İstanbul’da çok güzel ağırlandık. Türk misafirperverliğini ve kültürel değerlerin en yakın şahidi olduk. Bizlere destek olan ve yüreklerini açan Bursa ve İstanbul’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Harris, Bursa’ya yeniden bir gezi yapmayı istediklerini de sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER