ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:34

Avrupalı gençlerden türbanlı defile


'Active European Citizenship-Aktif Avrupa Vatandaşlığı' AB Ulusal Ajans Gençlik Değişim Eylem Projesi bünyesinde Batman'da bir dizi etkinliğe katılan Avrupalı gençler Batmanlı gençlerle birlikte mankenlik yaptı.

Defilede GençBank Batman ekibinden tasarımcı Merve Gülcan Ablak'ın çizip diktiği türban ağırlıklı elbiseleri sergileyen yabancı misafirler, yöreye ait Delilo ve Şemmame gibi oyunları da ustaca oynamaları herkesi şaşırttı.
Batman Gençlik ve Kültürevi'nin koordinatörlüğünde devam eden 'Active European Citizenship-Aktif Avrupa Vatandaşlığı' isimli AB Ulusal Ajans Gençlik Değişim Eylem Projesi bünyesinde Almanya, İtalya ve Litvanya'dan gelen katılımcılar Batman Park'ta buluştu. Katılımcıların Batmanlı gençlerle birlikte hazırladıkları tiyatro-skeç gösterisi, proje boyunca çektikleri fotoğraflardan oluşan sergi ve Genç Bank Batman ekibinin hazırladığı elbise defilesi ilgiyle izlendi. Açık alanda yapılan tiyatro-skeç gösterisinde ayrımcılığın toplum ve birey üzerinde oluşturduğu olumsuzluğa vurgu yapıldı.

Daha sonra Batmanlı gençlerle defile çıkan Avrupalı gençler, Batmanlı tasarımcı Merve Gülcan Ablak'ın hazırladığı defilede türbanlı kıyafetleri sergiledi. Müzik dinletisinin ardından Batmanlılarla birlikte yörede oynanan Şemmame ve Delilo oynayan misafirlerin Şemmameyi en az Batmanlılar kadar güzel oynaması dikkat çekti.

İlk kez türban taktıklarını belirten yabancı misafirler, "Bu duyguyu yaşamak istedik. Daha önce hiç başımızı örtmemiştik. Batman'da kapalı arkadaşlarımız vardı. Defilede arkadaşımızın hazırladığı elbiseleri tanıttık. Çoğu türbanlıydı. Değişik bir duygu yaşadık." dedi.

Türkiye'de kamuda türbanın henüz bir iki gün önce serbest bırakıldığının hatırlatılması üzerine ise Avrupalı gençler, bu tür yasakların ülkeleri ileri değil geri götüreceğini söyledi. Batman'da kaldıkları bir hafta boyunca kültür alışverişinde bulunduklarını belirten gençler, yöreye ait oyunları bir haftada öğrendiklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER