ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 22:11

"Avrupa Medya Buluşması" konferansı


 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''hükümet olarak Avrupa'daki Türk medyasının sorunlarının çözümüne büyük önem verdiklerini'' belirtti.
     Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği "3. Avrupa Medya Buluşması" konferansının ikinci oturumunda Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarının sorunları tartışıldı ve çözüm önerileri değerlendirildi.
     Konferansta Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarında çalışanların sorularını dinleyen Arınç, Paris'e devletin basın yayın politikasıyla ilgili kurumlarının en üst seviyedeki temsilcileriyle gelerek, bu konuya ne kadar önem verdiklerini gösterdiklerini ifade etti.
     Toplantıya katılan AA ve TRT'nin yeni yöneticilerinin, kurumlarını yurt dışında rekabet edebilir önemli bir seviyeye çıkarttıklarını belirten Arınç, şöyle konuştu:
     "TRT şu anda 15 kanal ile yayın yapıyor. TRT son dönemde önemli başarılara imza attı. Dünyanın dört bir yanında izlenebiliyor. AA ise son dönemde, Boşnakça yayına başladı, bunu Arapça izledi ve önümüzdeki dönemlerde de farklı dillerde yayın yapacak. AA, yaptığı atılımlarla dünyanın en önemli haber ajanslarından birisi haline geldi."
     Arınç, Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün son yıllarda Türkiye-Afrika medya forumu, Türkçe konuşan ülkeler medya forumu, Türkiye-AB medya forum ile Türkiye Balkan medya forumu gibi önemli etkinliklere imza attığını ifade etti.
     AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün, "ücret ödenmeden haber ve fotoğraf servisi yapılmasına karşı olduğu" yolundaki açıklamasına tam destek veren Arınç, "Bir gazete çıkartıyorsanız, bunu hayır için değil, ticari bir iş olarak yapıyorsunuz demektir. Ben yapıyorum sen para ver anlayışı doğru değil" dedi.
     Arınç, AA'nın ticari bir kurum olduğunu hatırlatarak, "AA da para kazanabilsin ki işi daha iyi yapabilsin" ifadesini kullandı.
     RTÜK yasasında da yapılan değişiklikle ticari reklamlardan kesilen yüzde 10'luk payın yüzde 3'e düşürüldüğünü anımsatan Arınç, bu kesintiyle dolaylı olarak sektöre önemli katkı sağlandığını söyledi.
     Arınç, yerel basını güçlendirmenin de önemli hedeflerinden olduğunu sözlerine ekledi.
     Toplantıda söz alan Avrupa'daki Türk medyasında çalışanlar, basın kartlarında kolaylık sağlanması, Avrupa'da internet ortamında faaliyet gösteren haber sitelerine Basın İlan Kurumu'ndan destek verilmesi, Avrupa'daki genç Türk gazetecilere Türkiye'de eğitim verilmesi, yerel gazete ve radyo kuruluşlarına Türk devletinin daha fazla maddi destek vermesi gibi konulardaki sorunlarını dile getirdi.
     Basın İlan Kurumu Başkanı Mehmet Atalay, yurt dışındaki internet haber sitelerine de ilan verilmesi konusunda bir çalışmanın yürütüldüğünü ifade etti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER