ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 21:57

"Avrupa Medya Buluşması" konferansı


 Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Avrupa'daki Türk medyasına eğitim alanında işbirliği önerdi.
     Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği "3. Avrupa Medya Buluşması" konferansının ikinci oturumunda, Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarının sorunları tartışıldı ve çözüm önerileri değerlendirildi.
     Konferansta, Avrupa'da Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarında çalışanların sorularını yanıtlayan AA Genel Müdürü Öztürk, ajansın ücret ödenmeden haber ve fotoğraf dağıtımına karşı olduğunu ifade etti.
     Anadolu Ajansı'nın ticari bir kurum olduğuna dikkati çeken Öztürk, ''Bize ajans haberleri ücret ödemeden bedava versin anlayışı, yanlış bir düşünce'' diye konuştu.
     Haber üretiminin pahalı ve maliyetli bir iş olduğunu vurgulayan ve AA'nın yurt içinde ve dışında kıran kırana bir yarışma içinde bulunduğunu kaydeden Öztürk, mevcut tecrübelerin, ücret ödemeden veya sübvanse edilerek, haber ve fotoğraf dağıtımının sağlıklı sonuçlar vermediğini gösterdiğini söyledi.
     AA'nın Avrupa haber bültenini aylık abonelik ücretinin sadece 350 avro olduğunu hatırlatan Öztürk, bu ücreti bile vermekte zorlanacak basın yayın kuruluşun gerçekte bu alanda başarı sağlayamayacağı uyarısında bulundu.
     Öztürk, bunun yerine, Avrupa'daki medya kuruluşlarının AA'nın tecrübesinden faydalanabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:
     ''Türkiye'de en iyi Türkçe kullanan kurum AA. Gerektiğinde Türk Dil Kurumu bile bizden görüş istiyor. Biz yurt dışındaki Türk gazetecilere Türkçe haber yazımı konusunda, yine fotoğraf ve görüntü çekimi konusunda eğitim verebiliriz ve bu konuda işbirliği yapabiliriz.''
     AA'nın kurduğu haber akademisiyle ilgili çalışmalara atıfta bulunan Öztürk, AA'nın kapısının, gazetecilik alanında kendisini geliştirmek isteyen ve bunun için eğitim almak isteyen yurt dışındaki Türk gençlerine açık olduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin hem Türkçeyi çok iyi bilip kullanan hem de yaşadıkları ülkelerin dilini iyi kullanan yeni nesil gazetecilere ihtiyacı olduğunu söyleyen Öztürk, yurt dışındaki gazetecilere ortak bir kooperatif veya kurum etrafında kenetlenmeleri çağrısında da bulundu.
     Sübvansiyona dayalı gazetecilik anlaşışının hiçbir başarılı olmadığını tekrarlayan Öztürk, "sübvansiyon ile elde edilen başarının kalıcı olmadığı" uyarısında bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER