ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 16:56

"Avrupa Medya Buluşması" konferansı


Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, dünyada medya sektörünün değiştiğini, Anadolu Ajansı'nın bu değişime göre kendini geliştirdiğini ve pozisyon aldığını belirtti.
     Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği "3. Avrupa Medya Buluşması" konferansında konuşan Öztürk, Anadolu Ajansı'nın kuruluşu ve bugün geldiği durum hakkında katılımcılara bilgi verdi.
     Anadolu Ajansı'nın 1920 yılında İstanbul'dan Ankara'ya giden bir trende Halide Edip Adıvar, Yunus Nadi ve bir grup milli mücadele kahramanının fikirleriyle doğduğunu hatırlatan Öztürk, bu tren Ankara'ya vardığında Atatürk ve İsmet İnönü'nün Anadolu Ajansı'nın kurulmasıyla ilgili fikri tartıştığını ve 6 Nisan 1920'de de kuruluşun duyurulduğunu ifade etti. Öztürk, Ajansın milli mücadelenin dünyaya anlatılması amacıyla kurulduğunu da anımsattı.
     Anadolu Ajansı'nın 1920'de İngilizce ve Fransızca bülten çıkarabilecek kadar geniş ufka sahipken, yıllar içerisinde küçüldüğünü, yabancı yayınlara kapandığını ve fotoğraf servisi, görüntü servisi olmayan bir ajans durumuna geldiğini belirten Öztürk, ancak şimdi ilerlemesini sürdürdüğünü kaydetti.
    
     -"İnternet devrimi var"-
    
     "Dünyada değişen bir medya sektörü var" diyen Öztürk, bu medya sektörüne göre kendini geliştiren ve pozisyon alan bir Anadolu Ajansı olduğunu vurguladı. Öztürk, şöyle devam etti:
     "Amerika'da son sekiz yılda 154 gazete kapandı. Sadece İngiltere'de bir yıl içinde kapanan gazete sayısı 32. Bu şu demek; bir internet devrimi var. Bu internet devrimi medya sektöründe çok büyük sarsıntılarla devam ediyor. Sizler, yani gazete, dergi çıkartan medya organları, sahipleri, yöneticileri kendinizi bu devrime uyarlamanız lazım."
     Akıllı telefonlar ve mobil bilgisayarların bu devrimin en önemli enstrümanları arasında yer aldığına işaret eden Öztürk, "Artık insanların okuma alışkanlıkları değişiyor. Kağıda basılı gazeteleri elimize alarak okumuyoruz uzun süredir. Artık insanlar, cep telefonlarından bakarak, bilgisayarlarından okuyarak gazeteleri ve haberleri takip ediyor" diye konuştu.
    
     -"Anadolu Ajansı yeniden yapılanma başlattı"-
    
     Öztürk, yeni medya devrimi nedeniyle reklam sektöründe de büyük değişiklik yaşandığını belirterek, Amerika'da bütün gazetelerin elde ettiği reklam geliri 34 milyarda kalırken, Google'ın kendi başına elde ettiği reklam gelirinin 38 milyar dolar olduğunu vurguladı.
     Kemal Öztürk, "Eğer değişen bir şey varsa kendimizi buna göre düzeltmemiz lazım" diyerek, Anadolu Ajansı'nın yapılanma çalışmaları hakkında şunları söyledi:
     "Biz Anadolu Ajansı olarak bu yeniden yapılanma çalışmasını 1,5 sene önce başlattık ve 2020'ye kendimize bir hedef koyduk. Hedefimizin adı 100. Yıl Vizyonu. 2020'de 100. yaşındayken, büyük bir hedef koyduk kendimize. Eğer dünyada en büyük ve en güçlü ajans sıralaması olacaksa ve onların logoları yan yana duracaksa o logolardan bir tanesinin Anadolu Ajansı olması gerekir. Şu anda beş dilde yayın yapmamızdan sonra dünyadaki sıralamada ilk 10 ajans arasında Anadolu Ajansı bulunuyor. Biz geçen sene bu skalaya giremiyorduk, şimdi 10. sıradayız. Her sene bir basamak çıkarak hedefimize ulaşmayı planlıyoruz."
    
     -"Ortadoğu'ya hakim olan dünyaya hakim olur"-
    
     Öztürk, Amerika başta olmak üzere AA'nın dünya genelinde yeniden yapılanarak örgütlenmeye başladığını ifade ederek, en önemli önceliğin Ortadoğu, Kafkasya ve Balkan bölgesi, yani geleneksel Osmanlı toprakları olduğunun altını çizdi.
     Kahire'de Arapça yayınlar merkezinin kurulduğuna ve şu anda 150 kişilik bir ekiple Arapça yayın yapıldığına dikkati çeken Öztürk, "Saraybosna'da Boşnakça yayın yapıyoruz. Brüksel'de tüm Avrupa'yı kapsayacak bir ofis kuruyoruz. Yeni Delhi, Pekin, Cakarta ve Nairobi bölgeleri de gelecek sekiz yıl içerisinde hayata geçireceğimiz bölgeler" dedi.
     Öztürk, AA'nın halen Türkçe haricinde Boşnakça, Arapça, İngilizce ve Rusça yayın yaptığını belirterek, şöyle konuştu:
     "Bu sene Kürtçe yayınını da buna ekleyeceğiz. Özellikle dünyanın haber merkezi olarak kabul edilen Ortadoğu'da örgütleniyoruz. Eğer siz Ortadoğu'da habere hakimseniz dünyada da habere hakimsinizdir. Özellikle İngilizce ve Arapça'da anadilde yayın dediğimiz bir uygulama var. Burada diyelim ki başbakan yardımcımız konuşuyor. Karşı tarafta bizim üç tane muhabirimiz oturacak. Bir tanesi Türkçe konuşmayı doğrudan Arapça, diğeri doğrudan İngilizce yazabilecek. Böyle yapmazsanız dünyada yarışa giremezsiniz."
     Şu anda Arapça, Boşnakça yazabilen ekiplerin kurulduğunu, bu sene İngilizce'nin de ekleneceğini ifade eden Öztürk, en kritik konulardan birinin de finans haberciliği olduğunun altını çizdi. Öztürk, finans haberciliğinin dünyada gelişen bir trend olduğuna işaret ederek, günümüzde bu yayınların Reuters ve Bloomberg tekelinde bulunduğunu söyledi.
     Haber Akademisi'nde AA'nın ihtiyacı olan insan kaynaklarının, özellikle Türkçe dinleyip İngilizce yazan ekibin yetiştirildiğini belirten Öztürk, İngilizce finans muhabirlerinin Merkez Bankası ve Maliye, Dışişleri Bakanlığı ile diplomasi muhabirleri, TSK ve Polis Akademisi ile de savaş muhabiri yetiştirildiğini anlattı.
     Öztürk, beş dilde yayın yapan web sayfasının yayında olduğunu da kaydetti.
     "Devlet ajansı" kavramını kullanmak istemediklerini vurgulayan Öztürk, "Devletin ajansı gibi bir kavramı çok fazla kullanmak istemiyoruz. AFP de bir devlet ajansı ama hiçbir zaman bu unvanı kullanmaz" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER