ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 16:02

Avrupa ile Türkiye'nin okuma salonları karşılaştırıldı


Çorum Gökkuşağı Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği'nin 'Sevda İşi Okuma Salonları' adlı Avrupa Birliği Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programlarından Leonardo Da Vinci Programına sunduğu proje kapsamında yer alan Yurtdışı Hareketlilik Programı hayata geçirildi.

Gökkuşağı Eğitim Kültür yardımlaşma Derneği, Çorum Eğitim Sevenler Derneği, Çorum İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, Çorum İskilip Milli Eğitim Müdürlüğü, Çorum İskilip Belediye Başkanlığı, İnegöl Eğitim Sevenler Derneği ve Çorum Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından belirlenen 16 kişilik katılımcı grubu ile 15 günde gerçekleştirildi. Projede katılımcı olarak bulunan belediye personeli İbrahim Bozkuş ve Milli Eğitim personeli Yusuf Ahirzaman açıklama yaptı. Bozkuş, ''Gökkuşağı Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği'nin koordinatörlüğünde projenin uygulanması aşamasında katılımcılarımızla birlikte yurt dışı ortaklarımız olan EXUV ve Froshinn Eğitim Merkezi tarafından karşılandık. Almanya'da bulunan okuma salonları, etüt merkezleri, eğitim kurumları ve sivil toplum örgütlerini inceledik. Almanya'daki eğitim sistemi, ülkemizle Almanya arasındaki eğitim farklılıkları, AB’de toplumsal düzen ve sosyal yapı, AB ekonomisi, Almanya’da sigorta sistemleri gibi konularda katılımcılarımızla seminerler ve bilgilendirme toplantıları yaptık. Hafta sonları da AB ülkelerine uyum açısından kültürel ve sosyal geziler düzenledik. Proje sonunda da değerlendirme toplantısı yaptık. Bu toplantıyla katılımcıların bilgi düzeyi, sosyal kültürel ve dil gelişimlerinde olumlu yönde gelişmeler olduğunu gördük.'' dedi.

Yusuf Ahirzaman da şu değerlendirmeyi yaptık: ''Almanya'daki kütüphane ve okuma salonlarının işleyişinin, tertip düzen ve hizmet kalitesinin yüksek olduğunu, hizmet anlayışının insan kaynaklı olarak gerçekleştiğini yerinde izledik. Hizmet kalite yönüyle ülkemizle kıyaslandığında ülkemizdeki hizmet kalitesinin çok yüksek olduğunu, Avrupa ülkeleri ile aramızdaki gelişmişlik farkının insan odaklı hizmet kalitesi yönüyle çok azaldığını gördük. Fakat yine de insan kaynaklı hizmet anlayışı yönüyle kendimizi biraz daha yenilememiz gerekiyor. Avrupa'da hizmet alan bireyler daha bilinçli, kitaplara ve diğer yayınlarla birlikte okuma salonlarına ve kütüphanelere çok daha fazla ilgi duyuyorlar ve bu yönleri ile daha bilinçliler. Ülkemizde ise toplum ve bireyler olarak en büyük eksikliğimizin az okumak olduğunu ve bu konuda çok eksiğimiz bulunduğunu gördük.'' Ahirzaman, edindikleri bilgi ve tecrübeleri ortak faaliyetler ve toplantılarla ilçe halkıyla paylaştıklarını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER