ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 18:10

"Avrupa Birliği'nin Tuna stratejisi desteklenmelidir"


Baden-Württemberg Eyalet Meclis Başkanı Guido Wolf, Baden-Württemberg'e yaptığı ziyaret kapsamında başkent Stuttgart'ta bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rossen Plevneliev ve 12 kişilik heyet onuruna resepsiyon verdi.

AB Tuna Stratejisi açısından ikili ilişkilerin önemli olduğuna değinen Meclis Başkanı Wolf, “2011 yılından bu yana süregelen AB Tuna Stratejisi, Tuna devletleri ile işbirliği konusunda bölgesel ve ulusal parlamentoların aktif desteği ile güçlendirilmelidir.” dedi.

Bulgaristan'nın AB Tuna Stratejisi için önemli bir ülke olduğunu söyleyen Wolf, bu bağlamda Baden-Württemberg Eyalet Parlamentosu tarafından 11-12 Temmuz 2013 tarihlerinde Ulm'de düzenlenecek ilk Tuna Parlamenterler Konferansı'na Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rossen Plevneliev nezdinde Bulgaristan Millet Meclisi üyelerine yapılan daveti teyit etti. Bu konferansta 14 ülkenin parlamento üyelerinin ilk kez bir araya geleceğini belirten Meclis Başkanı Wolf, AB Tuna Stratejisi'nin hedefinin bu ülkeler arasında işbirliğini derinleştirmek, tüm Tuna bölgesi için demokrasinin önemini vurgulamak, parlamento üyelerine söz konusu stratejiyi daha yakından tanıma fırsatı sunmak olduğuna işaret etti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rossen Plevneliev'de bu aşamada ikili ilişkilerin önemli olduğunu belirtti.

2011'de AB Komisyonu tarafından kabul edilen AB Tuna stratejisi ile toplam 14 ülkede kalkınmanın güçlendirilmesi ve çevre şartlarının iyileştirilmesi hedefleniyor. 14 ülke arasında, AB üyeleri Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya ile AB dışından Bosna- Hersek, Hırvatistan, Moldova, Karadağ, Sırbistan ve Ukrayna yer alıyor.

Stratejinin dört temel başlığından en önemlisi, hareket kabiliyetinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir enerjinin teşviki, kültür ve turizme yönelik tanıtım olarak dikkat çekiyor.
Çevrenin korunması, refahın sağlanması ve bölgenin güçlendirilmesi ise diğer üç önemli başlık arasında yer alıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER