ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 13:24

Avrupa 112 Günü

Avrupa 112 Günü nedeniyle Türkiye genelinde 4 yıl önce ilk kez Antalya'da pilot proje olarak hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkezi uygulamasının tanıtımı yapıldı.


Cumhuriyet Meydanı'ndaki tanıtıma polis, itfaiye, ambulans, jandarma, sahil güvenlik, afet işleri birimleri ekipleri katıldı. Cumhuriyet Meydanı'na gelen çocuklar 112 Acil Çağrı Merkezi'yle ilgili bilgilendirici çizgi filmleri izledi. Burada bekleyen polis, itfaiye, ambulans ve sahil güvenlik ekiplerinin kullandığı araçlara binen çocuklar, hangi durumlarda 112'yi aramaları gerektiği yönünde bilgilendirildi.

Etkinliğe katılan Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu, 112 Acil Çağrı Merkezi'nin tanıtımına ve halkta bu kültürün oluşmasına yönelik bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Amerika'da acil çağrı numarasının 911, Avrupa'da ise 112 olduğunu hatırlatan Kurdoğlu, Amerika'daki acil çağrı merkezinin hareket noktasının ''olayın ne olduğunu anlama''ya yönelik olduğunu, Avrupa'da ise ''Nasıl yardımcı olabiliriz'' şeklinde olduğunu dile getirdi. Türkiye'de de 110, 112, 155, 156, 166, 177 gibi acil çağrı numaralarını birleştirmek için 2005 yılında çalışmaların başladığını belirten Kurdoğlu, Antalya ve Isparta'nın pilot il olarak seçildiğini ve 4 yıldır bu uygulamanın başarıyla yürütüldüğünü kaydetti.

 Kurdoğlu, tek numara sisteminin amacının bir noktadan koordine olarak olaylara en hızlı şekilde müdahale etmek olduğunu ifade etti. Antalya'da yılda yaklaşık 100 bin kişinin 112'yi aradığını anlatan Kurdoğlu, projenin yakın gelecekte tüm Türkiye'de uygulanacağını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER