ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 11:55

Avrasya Tüneli'nin 3'te 1'i tamam

Avrasya Tünelinin 3te 1i tamam

Temel atma töreni geçtiğimiz nisan ayında yapılan Avrasya Tüneli'nin, boğazın altındaki kısmı ilk kez görüntülendi. Projede gelinen noktayı, denizin 95 metre altında Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan anlattı.


Asya ve Avrupa'yı ilk kez deniz tabanının altından karayoluyla birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli, ilk kez basın mensuplarına açıldı. NTV'de yer alan habere göre, basın mensupları, deniz seviyesinden 95 metre aşağıda, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'la birlikteydi.

"Üzerimizde 40 metre kadar toprak, 55-60 metre kadar da deniz suyu var. Böyle bir ortamda çalışmalar devam ediyor. Gurur duyacağımız; dünyanın en büyük projelerinden bir tanesi" diyen Elvan, çalışmaların, aralıksız 24 saat sürdüğünü söyleyerek şunları kaydetti: 

"Projenin 3'te 1'i tamamlandı. 2015 sonu itibarıyla deniz altındaki bölüm bütünüyle tamamlanacak. Tünelin topalm uzunluğu 14.6 km. Avrupa yakası 5.4, boğaz altında 5.4 km ve Asya’da 3.8 km'lik bir tünel. 2015 sonunda, deniz altındaki 5.4 km tamamlanmış olacak. Tünel açma çalışmaları hem yer altında hem de Avrupa ile Asya'da sürüyor. Şu ana hedeflerin önünde bir ilerleme söz konusu. Projenin tamamının, 2017 yılının ağustos ayında bitirilmesi planlanıyordu ancak biz söz aldık ve 2016 sonu itibarıyla buradan araçlarımızla geçişi gerçekleştireceğiz. Günlük kapasitenin 130 bin araç olmasını bekliyoruz..."

AVRASYA TÜNELİ'NİN GEÇİŞ ÜCRETİ BELLİ OLDU

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER