ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2013 Perşembe 09:23

Avrasya Tüneli ile İstanbul trafiğine son

Avrasya Tüneli ile İstanbul trafiğine son

2015'te hizmete açılacak Avrasya Tüneli sayesinde günde 100 bin araç Boğaz'ın altından 15 dakikada karşıya geçecek.


Temeli 2011'de atılan ve 2015'te tamamlanması planlanan Avrasya Karayolu tüneli biri gidiş, biri geliş olmak üzere iki katlı olacak. Tünelden sadece otomobil ve minibüsler geçebilecek. Tünelle Kazlıçeşme-Göztepe arası otomobille 15 dakikaya inecek.

100 DAKİKAYA VARAN SEYAHAT 15 DAKİKAYA İNECEK

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün Marmaray açılış töreninde "Marmaray'a kardeş kazandıracağız" sözüyle işaret ettiği Avrasya Tünel Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Milliyet'in haberine göre, temeli 26 Şubat 2011'de atılan proje kapsamında Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında inşa edilecek 'İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi'nin tamamlanmasıyla Kazlıçeşme ile Göztepe arasında 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek.

AVRUPA VE ASYA'YI BOĞAZIN ALTINDAN BİRBİRİNE BAĞLAYACAK

İstanbul Boğazı'nın altından Avrupa ve Asya yakasını karayoluyla bağlayacak projede deniz tabanının altından geçecek tünel 5,4 kilometre uzunluğunda olacak. Güzergahın tamamı ise 14,6 kilometre. Karayolu tüneline ek olarak tünele ulaşacak mevcut yollar da genişletilecek. Boğaz'ı geçen mevcut iki köprüyle bağlantılı olarak planlanan tünel olumsuz hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde tasarlandı.

KÖPRÜ TRAFİĞİNİ HAFİFLETECEK

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerindeki trafiği hafifletmeyi hedefleyen proje, biri geliş, diğeri gidiş olmak üzere iki katlı karayolu şeklinde inşa edilecek. Tünel, Boğaz zeminindeki kayalara tünel açma makinesi aracılığıyla inşa edilecek. Zemin özel tasarlanan makinelerle kazılıyor ve günlük ilerleme hızı 8-10 metre.

GEÇİŞ ÜCRETİ 4 DOLAR + KDV

Deniz tabanının altına inşa edilecek 5,4 km uzunluğundaki tünelin maliyetiyse 1.1 milyar dolar. Kamyon, otobüs ve motorsiklet gibi iki tekerlekli araç trafiğine kapalı olacak tünelden yalnızca otomobil ve minibüsler geçiş yapabilecek. Tünelden geçişin 4 dolar + Kdv olması planlanıyor.

BOĞAZ'A TÜNEL FİKRİ 19. YÜZYILDAN

İstanbul Boğazı'nı tünelle geçme fikri ilk kez 19. yüzyılda ortaya atıldı. Ancak dönemin siyasi ve teknik koşulları nedeniyle sadece fikir aşamasında kaldı. 20. yüzyıl boyunca, dünyanın çeşitli bölgelerinde İstanbul Boğazı'na benzer nitelikler taşıyan noktalarda çok sayıda karayolu tüneli inşa edildi. 1997'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına hazırlanan Ulaşım Master Plan'ı bulgularına göre "yeni Boğaz geçişi" için 2003'te bir ön fizibilite çalışması yapıldı. Fizibilite sonuçları, bir karayolu tünelinin 'fizibilitesi en yüksek çözüm' olarak tünel tavsiye edildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2005 yılında Nippon Koei Co. Ltd. şirketine yeni tünel geçişinin güzergah seçeneklerini inceleyen bir fizibilite çalışması yaptırdı. Mevcut iki köprü de dikkate alınarak planlanan tünelin konumunun Boğaz geçişlerinde sağladığı eşit dağılım, tünel uzunluğunun kısa olması sonucunda en düşük yatırım maliyeti ve inşaat şantiyelerinin ve işletme tesislerinin (gişeler, işletme binası) kurulması için yeterli alanın mevcut olması projenin mevcut güzergahını belirleyen kriterler arasında öne çıkıyor.

SAYILARLA AVRASYA TÜNELİ

-Tünelin Boğaz geçişi 5,4 km olacak.
-İki yaka 106 metre derinde birleştirilecek.
-Tünelin maliyeti 1,1 milyar dolar.
-Projenin toplam uzunluğu 14,6 km olacak.
-Tüp geçidin çapı 14,5 metre olacak.

EN UZUN TÜNEL JAPONYA''DA

- Brooklyn-Battery Tüneli, New York(1950) Uzunluk: 2 bin 779 metre
- Holland Tüneli, New York(1927) Uzunluk: 2 bin 608 metre
- Queens-Midtown Tüneli, New York(1940) Uzunluk: 1955 metre
- Lincoln Tüneli, New York(1957) Uzunluk : 28 kilometre
- SMART Tüneli, Kuala Lumpur(2007) Uzunluk: 9 bin 700 metre
- Seikan Tüneli, Japonya(1988) Uzunluk: 54 kilometre
- Manş tüneli; İngiltere - Fransa Uzunluk: 51 kilometre.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER