ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 23:41

Avcı: "Türkiye ancak eğitimle büyür"


Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türk eğitim sisteminin, etnik, dini, sınıfsal, etik talep ve örgütlenmelere karşı tepki gösterdiği, yasak ve baskı uyguladığı için çağdaşlaşma ve demokratikleşmede başarılı olamadığını söyledi. Avcı, "Biz geçmişte 72 millete bir nazarla bakan ruh ve anlayış tılsımıyla dünyayı ve gönülleri fethettik. Tılsım kalmayınca her şey bitti. Yeni tılsımımız özgün medeniyet perspektifli demokratik eğitim sistemidir." dedi.

Demokrasi ve Eğitim Stratejik Araştırmalar Merkezi(DESAM) 19. Reform İzleme Grubu toplantısında konuşan Avcı, ‘Yeni ve Büyük Türkiye’nin Müslüman dünyaya, soydaş coğrafyaya ve ezilen, sömürülen uluslara ve tabidir ki ardından bütün dünyaya rol model olacak, ilham verecek özgün, insan merkezli bir eğitim sistemi geliştirmesi gerektiğini söyledi. İktidarıyla ve muhalefetiyle tüm siyaset kurumunun, böylesi bir eğitim sisteminin inşasında tarihi ve ahlaki bir sorumluluk taşıması gerektiğini aktaran Avcı, "Ortamın gri ve kurşuni havasını bahane etmeden, tek bir gün bile ertelemeden eğitim sistemimizde inşa ve planlamalara başlanılmalıdır.

En başta eğitimdeki antidemokratik yasak ve tabuları, kangren haline gelmiş adaletsizlik ve eşitsizlikleri, yıllanmış sorunları, parazitleşmiş anlayış ve kuruluşları temizlemeliyiz. Türkiye’nin daha fazla yerinde sayma ve vakit kaybetme lüksü yoktur. Eğitimdeki taleplere maalesef ideolojik merkezler tarafından çok sert bir dezenformasyon uygulanıyor. Türkiye’de bilgi sahibi olmadan fikrini beyan eden ve hemen kategorize edilenlerle dolu bir tartışma ortamı oluşmuş durumda. İstemede anlaşamayan, ne istediğini bilmeyen, demokratik taleplerini ortaklaştıramayan ama istememe konusunda birleşen, değişime karşı örgütlenme kültürü zengin istemezükcü bir topluma dönüştürülmek isteniyoruz. Topluma öğretilmiş korkular aşılayan, halkta dönüşüm ve gelişime karşı direnç ve sorgulamadan muhalefet telkin eden de bu hastalıklı virüsler taşıyan eğitim sistemidir." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER