ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2013 Cumartesi 23:12

Avcı; ‘‘İnşaallah Şanzelize‘den Kızıl Meydan’a dünyada Türkçe konuşulacak’’


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, inşallah önümüzdeki yıllarda Şanzelize’de New York’ta Kızıl Meydan’da Türkçe konuşulacağına inandığını söyledi.

Türk dilini dünyanın farklı coğrafyalarında yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce çocuğu Türkiye'de bir araya getiren Türkçe Olimpiyatları bu yıl da büyük bir coşkuya sahne oluyor. “Evrensel Barışa Doğru” sloganıyla gerçekleştirilen 11.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, bu akşam Ankara 19 Mayıs Stadı'ndaki açılış töreniyle başladı.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakan olarak bu organizasyona katılan öğrencileri yetiştiren öğretmenlere teşekkür etti. ''140 ülkede binlerce okulda binlerce isimsiz kahraman tam da sizin söylediğiniz gibi, açın bakın çantasında nesi var türküsünün çağdaş temsilcileri olarak dünyanın dört bir tarafında, ses bayrağımız Türkçeyi bu gençlerle bu çocuklarla dalgalandırıyorlar’’ diyen Avcı, ‘‘Kendilerine Türk milli eğitimi adına maraarifimiz adına çok teşekkür ediyorum. Onları gösterişsiz nümayişsiz bu yollara düşme aşkıyla dolduran öğretmenlerine de hocalarına da ayrıca çok teşekkür ediyorum. Müsaade ederseniz küçük bir anekdotla konuşmamı bitirmek istiyorum, küçük ve sevimli bir anekdotla. Melih Cevdet Anday bir dönem Paris’te kültür ataşesi olarak görev yaptı. Fransa Şanzalize’de yürürken karşıdan telaşla biri geliyor Türkçe filan yere nasıl gidebilirim diye soruyor, Anday’da yolu tarif etmiş. Ardından adam telaşla gitmeye çalışırken Anday sen bu kalabalıkta benim Türk olduğumu nerden anladın diye sormuş adamda anlamadım ki ben başka dil bilmem ki diyor. İnşaallah önümüzdeki yıllarda tüm dünyada Türkçe konuşulacak.’’ şeklinde konuştu.

İnşallah önümüzdeki yıllarda Şanzelize’de New York’ta Kızıl Meydan’da Türkçe konuşulacağına inandığını kaydeden Avcı, ‘‘Dünyanın dört bir yanında Vietnamlılar, Kamboçyalılar, Arnavutlar, Ruslar, Sırplar, Araplar karşılaştıkları zaman birbirlerine Türkçe yol tarif edecekler. Hiç kimse niye Türkçe söylüyoruz diye merak etmeyecek. Bu güzel etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimize Ankara’dan kalbi muhabbetlerimizi iletiyorum.’’ diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER