ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2014 Salı 23:31

Atık plastikler köpeklere yuva oldu

Atık plastikler köpeklere yuva oldu


Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) tarafından başlatılan 'Yuvaya Dönüşen Plastikler' projesi kapsamında atık plastiklerin geri dönüşümüyle yapılan 54 köpek barınağı, Bitlis'teki köpek bakım evine teslim edildi.

Barınakların teslimi için kente gelen PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci ve tiyatro oyuncusu Tuna Arman, Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Nevin Taşdemir ile köpek bakım evini gezdi.

Barınak hakkında Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Bitlis Temsilcisi Damla Şahin'den bilgi alan Semerci ve Arman, barınaktaki köpeklerle ilgilendi.

Semerci, yaptığı açıklamada, proje kapsamında ülkedeki hayvan bakım evlerine 685 barınak bağışladıklarını söyledi. Projeyle ülkedeki iki soruna çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade eden Semerci, şöyle konuştu:

"Günümüzde sosyal yaşama entegre olmuş iki tane yaraya, yani çevre kirliliği ve sokak hayvanları sorununa çözüm üretmeye çalıştık. Geri dönüştürülebilir tüm atıklar aslında birer ekonomik değerdir. Bu iki sosyal yaraya çözüm üretirken kaynakları kısıtlı ülke ekonomimize de değer katmış oluyoruz. Bizler İstanbul'dan pilot il olarak başladık. 685 kulübe bağışı ile bu projeye start verdik. Bugün Bitlis'e de 54 kulübe bağışında bulunduk. Burada zaten çok güzel bir barınak var. Açıkta kalacak hayvanlarımız da kış günlerinde bu barınaklar sayesinde rahat edecekler."

Tiyatro oyuncusu Tuna Arman ise illeri ziyaret ederek ihtiyaç duyulan köpek bakım evlerine barınak desteğinde bulunduklarını ifade etti. Projeyi 'sıcak bir yuva her canlının hakkıdır' sloganıyla başlattıklarını ifade eden Arman, "PAGDER Başkanı Hüseyin Semerci çok güzel projeye imza attı. Plastik Sanayicileri Derneği olarak geri dönüşüm atıklarından, yani çöp olmayan ambalaj atıklarından bu şekilde kulübeler elde ediyoruz. Böylelikle hem ekonomiye hem doğaya katkı sağlayarak tamamıyla plastiklerden oluşan 54 kulübeyi Bitlis'e getirdik." diye konuştu.

Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran da, belediye olarak bu tür projelere ve çalışmalara her zaman destek vereceklerini belirtti. Duyarlılıklarından dolayı Arman ve Semerci'ye teşekkür eden Dağkıran, tüm canlılara yaşam alanı yaratılması adına üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini kaydetti.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Bitlis Temsilcisi Damla Şahin ise hayvanlara yaşam alanı oluşturmak için uzun süreden beri çalışma yürüttüklerini kaydetti. Şahin, Bitlis’e barınak getiren PAGDER’e teşekkürlerini iletti.

Türkiye Plastik Sanayicileri Derneği Proje Uzmanı, Kimya Mühendisi Jale Filiz ise İstanbul’dan geldiklerini ve proje kapsamında Bitlis’e 54 adet köpek barınağı getirdiklerini ifade etti.
Köpek barınağına bırakılan barınaklar sayesinde hayvanların soğuk kış günlerinde kar ve soğuktan korunabileceğini kaydeden Filiz, “Amacımız daha çok plastik atıkla daha çok barınak yapmak. İnşallah bu sayede de daha çok hayvan için daha çok barınak yaparak gerekli olan yerlere ulaştıracağız.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER