ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 11:54

"Atık piller bir çok ürünün hammaddesidir"


 Atık piller, kullanım süreleri dolduktan sonra yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılabiliyor.

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atık pillerin çöpe atılamayacak kadar değerli olduğunu söyledi.
Türkiye'de Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği'nin 1 Ocak 2005'te yürürlüğe girdiğini anımsatan Bahar, 2004'te kurulan derneğin 10. yılını kutladığını belirtti.

Bahar, TAP'ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca atık pilleri çevreyi kirletmeyecek şekilde toplama ve bertaraf etmekle yetkilendirilen tek kuruluş olduğuna işaret etti.

"Pil, geri kazanabilen bir tüketim ürünüdür

Pillerden sadece çalışır halde değil, kullanım süresi bittikten sonra da yararlanılabileceğini vurgulayan Bahar, şöyle konuştu:
"Pillerin içerisinde geri kazanımı mümkün olan birçok çeşit metal vardır. Kullanım süresi dolan yani atık halini alan piller çöpe atıldığında içerdikleri metaller toprağa karışarak çevreyi kirletebilirler. Halbuki pil geri kazanabilen bir tüketim ürünüdür. Çöp yerine atık kutularına atılan piller, yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılır."
Bahar, ülke genelinde bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, toplanan pil miktarının her yıl artış gösterdiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER