ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 12:55

Atık pilde hedef 600 ton

Atık pilde hedef 600 ton

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP), bu yıl 600 ton atık pil toplamayı hedefliyor.


TAP Genel Sekreteri Neslihan Bahar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca atık pillerin toplanması ve bertarafı konusunda yetkilendirilen tek kuruluş olan derneğin 2004'te kurulduğunu söyledi.

Atık pil toplama miktarının artırılması ve toplama işlemlerinin verimli şekilde sürdürülmesini sağlamak üzere özellikle yerel yönetimler birlikte çalışmaları titizlikle sürdürdüklerini dile getiren Bahar, ülke genelinde 16'sı büyükşehir olmak üzere 532 belediyeyle işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Bu sayının her geçen gün artığına işaret eden Bahar, belediyelerin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, PTT, bakanlıklar, oteller, organize sanayi bölgeleri, okullar, tekno ve zincir marketlerin, işbirliği yaptıkları kuruluşlar arasında bulunduğunu kaydetti.
Bahar, 2007'de 225 ton olan yıllık atık pil toplama miktarını 2013 itibarıyla 530 tona çıkardıklarına dikkati çekerek, 2014'te ise 600 tona ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti.

En çok atık pil İstanbul'da toplandı

Ülke genelinde 2013-2014 eğitim öğretim yılında tüm okullarda kampanya başlattıklarını belirten Bahar, yıl sonunda en çok atık pil toplayan 3 okulun ödüllendirileceğini söyledi.
Bahar, atık pilin en çok Marmara Bölgesi'nden, il olarak da İstanbul'dan toplandığını vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER