ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 11:58

Atık lastik ve talaşlar portreye dönüşüyor


Merkez Toroslar Belediyesi tarafından başlatılan geri dönüşüm çalışması kapsamında, atık lastik ve talaşlardan Atatürk portresi ve Türk Bayrağı yapıldı.
   
  Daha önce atık pet şişeleri saksıya dönüştürerek caddeleri süsleyen, kullanılmayan araç lastiklerinden yapılan leylek şeklindeki saksıları havuzlar, kavşaklar ve parklara yerleştiren belediye, bu kez eski lastikleri ve talaşları bir takım işlemlerden geçirerek portre ve bayrak yapıyor.
   
  Uygulama kapsamında Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde ustalar tarafından parçalara ayrılan talaşlar ve eski lastikler, daha sonra suntalara yapıştırılıyor.
 
    Bu yöntemle hazırlanan 6 metre boyunda ve 4 metre enindeki Atatürk portresi ve Türk Bayrağı, Mehmetçik Parkı'na monte edildi.
    
Belediye Başkanı Hamit Tuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu uygulamayla geri dönüşüme katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
    
Geri dönüşüm projeleriyle doğayı kirleten, ekolojik dengeye zarar veren ve gelecek nesilleri sıkıntıya sokabilecek materyalleri yeniden kullanıma kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Tuna, çevreye saygılı bir belediye olduklarını kaydetti.
    
Atıkları, bu tür geri dönüşüm projeleriyle yararlı hale getirmeye çalıştıklarını dile getiren Başkan Tuna, ''Amacımız, doğamıza zarar vermeden görselliği zengin eserler ortaya çıkarabilmek. Projelerimizi sürdürürken yaklaşan Çanakkale Savaşı'nın yıl dönümü öncesi atık lastik ve talaşlardan Atatürk portresi ve Türk bayrağı yaptık. Yapılan eserleri de halkımızın görmesi için Mehmetçik Parkı'na yerleştirdik. Bu yöndeki çalışmalarımız sürecek'' diye konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER