ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 14:07

Ateşli silahlarla işlenen suçlarda DNA analizi yapılacak

Ateşli silahlarla işlenen suçlarda DNA analizi yapılacak


Uludağ Üniversitesi şehirdeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapmaya devam ediyor. UÜ Proje Yönetim Merkezi ile Bursa Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü 9 Ekim 2013 tarihinde Rektörlük B salonunda proje sözleşmesine imza attı. Proje, suç ve suçlunun tespiti için elde edilen delillerin bilimsel olarak incelenmesini öngörüyor. Buna göre, ateşli silahlar üzerinde babalık testine benzer DNA analizi yapılarak suçluların tespit edilmesi kolaylaşacak.

Bursa Kriminal Polis Laboratuvarı Büro Müdürlüğü ile UÜ Proje Yönetim Merkezi arasında, ateşli silahların parçaları üzerinden DNA analizi yapılmasını öngören proje sözleşmesine, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Karagöz, Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yakut, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Arif Bozdemir ve Balistik İnceleme Şube Müdürü Oğuzhan Çelikbaş imza koydu.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürü Arif Bozdemir, kriminal laboratuvarlarında 78 personelle hizmet verdiklerini belirterek “Üniversite ile yürüteceğimiz bu çalışma Türkiye’de çığır açacak. Delilden sanığa gitmeyi sağlayacağı gibi adalet mekanizmasının hızlanmasına yol açacak.” dedi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yakut ise DNA bilgilerinin zarar bile görse ciddi bir bilimsel çalışmayla suçluyu bulmada işe yarayabileceğini belirterek, “Bu nedenle devlet biyoteknolojiye yatırım yapmalı. Günümüzde laboratuvar ortamlarında yapılan kötü niyetli çalışmalarla, DNA’ya virüs bulaştırarak biyolojik savaşlar gündeme gelebilir. Yapılan yatırımlarla bu gibi savaşlara karşı hazırlıklı olunabilir.” dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. İrfan Karagöz de Uludağ Üniversitesi’nin Bursa’nın en gelişmiş üniversitesi olduğunu dile getirerek, “Üniversitemizde çok büyük bir beyin gücü var. Bu beyin gücü kamu ve özel sektör işbirliklerinde kullanılmalı. Bursa Kriminal Büro ile daha önce parmak izi konusunda bir projemiz olmuştu, şimdi de bu önemli çalışmaya imza atıyoruz. Yapılan bu işbirliği, Türkiye’ye örnek olmalı” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER