ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2014 Salı 21:35

Ateşkes görüşmesinde şok gelişme

Ateşkes görüşmesinde şok gelişme

Filistin heyeti üyesi Halid el-Batş, ateşkes müzakerelerinin askıya alındığını ve İsrail tarafının çekildiğini söyledi.


 

Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısır'da yürütülen görüşmelere katılan Filistin heyeti üyesi Halid el-Batş, İsrail'in görüşmelerden çekildiğini, böylece müzakerelerin askıya alındığını bildirdi.

İslami Cihad Hareketi liderlerlerinden Filistin heyeti üyesi Batş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin tarafının taleplerine olumlu cevap vermeyen İsrail heyetinin müzakerelerden çekildiğini ve müzakerelerin askıya alındığını belirtti.

Batş, Gazze'den roket atıldığı iddialarının ardından İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarının müzakerelerin durmasına yol açtığına dair kamuoyunda yer alan haberlere ilişkin "Bunların müzakerelerle alakası yok. Müzakerelerin askıya alınması daha önceki bir mevzu" ifadelerini kullandı.

Filistin Heyeti Başkanı Azzam el-Ahmed de heyetin toplantısının sonunda yaptığı açıklamada, ateşkes süresinin uzatılmasına rağmen bir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

Ahmed, Filistin heyetinin tutumuna ilişkin şunları söyledi:

"Mısır tarafına ateşkes konusunda Filistin heyetinin tutumunu içeren belgeyi sunduk. Ateşkes süresinin bitmesine saatler kaldı hala cevap bekliyoruz. Adımlarımızı belirleyebilmek için süre bitmeden bir cevap alabilmeyi ümit ediyoruz. İsrail heyeti istediklerini dayatmaya çalışıyor ama bunu kabul etmemiz imkansız. Filistinliler olarak mümkün olduğu ölçüde esnek davrandık."

Öte yandan, görüşmelere katılan İsrail heyetinin özel uçakla Mısır'dan ayrıldığı bildirilirken, müzakerelerin askıya alınmasına dair İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da yürütülen müzakereler neticesinde varılan geçici ateşkes kararı, dün gece 00.01'da sona ermişti. Kahire’deki kalıcı ateşkes görüşmeleri sürerken, ateşkesin 24 saat daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Gazze’den roket atıldığını iddiası üzerine İsrail ordusu, Gazze’ye yeniden saldırmaya başlamış, Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise İsrail'in iddialarını yalanlamıştı.

Zuhri, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarını "kalıcı ateşkes için yürütülen görüşmeleri erken bitirme çabası" olarak nitelemişti. Daha sonra İsrail'in, Filistinli gruplar ile kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısır'da yürütülen müzakerelere katılan heyetini geri çağırdığı bildirilmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER