ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 13:47

Ateşi yükselen çocuklarda sirkeli pansuman yapılmamalı

Ateşi yükselen çocuklarda sirkeli pansuman yapılmamalı


Doğru bildiğimiz bir yanlış daha ortaya çıktı. Uzmanlar ateşi yükselen çocuklara kesinlikle sirkeli pansuman yapılmaması uyarısında bulundu. Sirkeli su ya da alkol ile yapılan bu uygulamalarda o an için ateş düşse de alkol damarları önce genişletip sonra daralttığı için ateş daha da yükselebiliyor.

Özel Medline Antalya Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fuat Bigat, ateşlenen çocuğun tedavisinde yapılması gerekenler ve takip edilmesi gereken ateş hastalığı hakkında bilgi verdi. Ateş hakkında bilgi veren Fuat Bigat, çocuklarda vücut ısısının 38 derece olması durumunda ateşli olarak kabul edilebileceğini dile getirdi. Ateşin çocuk hastalıklarında özellikle enfeksiyonlarda görülen bir bulgu olduğunu hatırlatan Bigat, “Soğuk algınlığı grip gibi enfeksiyonlar ateşin sık görülen nedenleridir. Soğuk algınlığında ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, diğer belirtiler daha sonra meydana gelir.” dedi.

Anjin, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonunun da ateşe yol açtığını kaydeden Fuat Bigat, nadiren zatürre, menenjit, tüberküloz gibi ciddi enfeksiyonlar da ateşin nedenleri arasında sıralanabileceğini vurguladı. Ateşi değerlendirirken ateşin yüksekliği ve çocuğun durumu göz önünde bulundurulması gerektiğini açıklayan Bigat, “38-38,5 derece ateş normal kabul ediliyor. Ancak çocuğunuzun ateşi 39 dereceyi buluyorsa ve buna öksürük, kusma ve ishal de ekleniyorsa, hemen doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda uyku hali, huzursuzluk, solunum zorluğu varsa, yeme içmeyi reddediyorsa, şiddetli başağrısı varsa, ateşi düşse de genel durumu düzelmiyorsa veya ateş 24-48 saatten uzun sürerse yine doktora ulaşmak gerekir.” diye konuştu.

Ateşli hastalığın bebeklerde farklı olacağının altını çizen Bigat, 0-3 ay arası bebeklerde ise durum biraz daha farklı olduğunu, bebeklerde normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısı oldukça önemli ve hemen doktora gidilmesi gerektiğini hatırlattı.

ATEŞ YÜKSELMESİ DURUMUNDA NELER YAPILMALI

Ateşlenen çocuğun tedavisinde yapılması gerekenler; öncelikle çocuğun ateşini ölçün ve acil bir müdahaleye gerek olmadığından emin olun. Çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkartın, ince ve bol bir pijama giydirin. Çocuğunuz üşüse bile üstünü örtmeyin. Bol miktarda su ve sulu gıdalar tüketmesine özen gösterin. Bulunduğu ortamın çok sıcak ya da çok soğuk olmamasını sağlayın.
Ilık bir duş almasını sağlayın. Ilık bezleri eklemlerine yerleştirin. Sirkeli su ya da alkol ile pansuman yapmayın. Bu uygulamalar o an için ateşi düşürse de alkol damarları önce genişletip sonra daraltacağı için ateşin daha da yükselmesine yol açabilir. Doktoru ile görüşmeden ilaç vermeyin. Virüsün nedenini bilmediğiniz için verdiğiniz ilaç tedavi sağlamayabilir. Aynı zamanda bilinçsizce verilen ilaç, zehirlenmesine de neden olabilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER