ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 13:49

Atatürk'ün Sivas'tan ayrılışının 94. yılı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919'da 108 gün kaldığı Sivas'tan ayrılışının 94. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.


Kentte faaliyet gösteren bazı derneklerin yöneticileri ve üyelerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik grup Sivas Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi önünde toplandı. Törende ilk olarak sıcak çorba dağıtıldı, ardından Sivas Belediyesi halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Necip Günaydın, grup adına yaptığı açıklamada, 18 Aralık 1919'da Atatürk'ün Sivas'tan ayrılışını anlattı.

Ankara'dan sonra Milli Mücadele'ye en uzun ev sahipliği yapan kentin Sivas olduğunu belirten Günaydın, "Sivaslılar o gün 108 gün boyunca Atatürk'e kucak açmanın gururunu yaşıyorlardı. Bugün o gururu onlar gibi paylaşıyoruz" dedi.

Atatürk'ün Sivas'tan hangi şartlarda ayrıldığına ve Sivaslıların onu nasıl yolcu ettiğine de değinen Günaydın, bu törenlerin geleneksel hale getirilmesini istediklerini dile getirdi.

Grup daha sonra Atatürk'ü temsili olarak canlandıran Sivas Belediyesi tiyatro eğitmeni Bülent Olgun eşliğinde Sivas Garına kadar yürüdü.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER