ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 15:28

Atatürk'ün Sivas'a ilk gelişinin 95. yıl dönümü

Atatürkün Sivasa ilk gelişinin 95. yıl dönümü

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas'a ilk gelişinin 95. yıl dönümü, törenle kutlandı.


Ulu Önder Atatürk'ün Sivas'a ilk teşriflerinin 95. yıl dönümü dolayısıyla Sivas-Ankara karayolu üzerindeki "Sivas'a ve Cumhuriyet'e İlk Adım Anıtı" önünde tören düzenlendi.

Sivas Valisi Alim Barut, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır ve Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, anıta çelenk sundu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Vali Barut, anıt şeref defterine şunları yazdı:

"Aziz Atam, istiklal mücadelesi için Samsun'dan başlayarak, Cumhuriyet'in ilanına kadar giden engelli ve zor yolda en güvenilir il olarak seçtiğiniz Sivas'a ilk teşrifinizin 95. yılında bir kez daha tüm Sivaslılar olarak sizin ve silah arkadaşlarınızın manevi huzurunda olmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Temellerini ilimizde atarak kurduğunuz Cumhuriyet, gösterdiğiniz hedeflere emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Sivaslılar, dün olduğunu gibi bugün de hiç durmadan çalışarak, üreterek, birlik ve beraberlik içerisinde ülkesine hizmet için gayret göstermektedir. Emanetiniz emin ellerdedir."

Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatacaklarını belirten Barut, "Bu duygu ve düşüncelerle Sivas'a teşriflerinizin 95. yıl dönümünde sizi ve silah arkadaşlarınızı bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz, ruhları şad olsun" ifadesini kullandı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ayhan Boztepe'nin yaptığı törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü halk oyunları ekibi gösteri sundu.
Törene, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER