ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:01

Atatürk’ün Manastır mezuniyeti kutlandı

Atatürkün Manastır mezuniyeti kutlandı


Mustafa Kemal Atatürk’ün Makedonya'nın Manastır Askeri İdadisi'nden mezuniyetinin 114. yıldönümü için tören düzenlendi.

    Manastır şehrindeki törene; Türkiye'den Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanı Tuğgeneral Necdet Tuna başkanlığındaki heyet ile kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlıklarına bağlı askeri liselerden 10 öğrenci katıldı.

    Etkinliğe Makedonya'dan ise Türk asıllı Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Naser Sejdini, Manastır Belediye Başkanı Vladimir Tolevsky, milletvekilleri, yabancı büyükelçiler ve askerî ataşeler, Askerî Tarih Bölümü Yöneticisi Aleksander Stojçev ve diğer resmî ve sivil davetliler katıldı.

    Manastır Şehir Müzesi’nin (Manastır Askeri İdadisi) iç avlusunda saat 10.00'da başlayan tören saygı duruşu ve her 2 ülkenin milli marşlarının çalınması ile devam etti. Ardından Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanı Tuğgeneral Necdet Tuna, Makedonya Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Tümgeneral Naser Sejdini, askerî öğrenciler adına ise Kuleli Askerî Lisesi öğrencisi Hamza Ali Çetin günün anlamına yönelik konuşmalar yaptı. Işıklar Askerî Hava Lisesi öğrencisi Beşir Acar şiir okudu.

    Daha sonra Manastır Şehir Müzesi olarak kullanılan Askeri İdadi binasında hazırlanan Atatürk Anı Odası gezildi, anı defteri imzalandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER