ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 21:32

Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisi'nden mezuniyeti unutulmadı


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisi'nden mezuniyetinin 114. yıldönümü, Makedonya Manastır Şehir Müzesi'nde, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) heyet ve askeri lise öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen törenle anıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisi'nden mezun oluşunun 114. yıldönümünde, Makedonya'nın güneybatısındaki Manastır kentinde tören düzenlendi. Şuan müze olan Manastır Askeri İdadisi'nde yapılan törene, TSK'yı temsilen Tuğgeneral Necdet Tuna başkanlığındaki askeri heyet, Makedonya Genelkurmay Başkanvekili Tümgeneral Naser Seydini, üst düzey komutanlar, Makedonya'da görev yapan askeri ataşeler, Makedonya'dan bakan ve milletvekilleri ile belediye başkanları katıldı.

Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Tuğgeneral Tuna, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir mensubu olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yetiştiği bu toprakların havasını solumaktan büyük bir heyecan ve onur duyduğunu söyledi.

Tuğgeneral Tuna, Balkanların Türk tarihindeki yerinin son derece önemli olduğunu belirterek, "İlk kez 370-400 yılları arasında Türk Hun hükümdarı Atilla ile tanışan bu topraklar, daha sonra da diğer Türk boylarına yurt oldu. Osmanlı da Balkanlar'ı beş buçuk asır devam eden egemenliği boyunca barış ve hoşgörü içinde yönetti" diye konuştu.

Makedonya'nın Türk milletinin hafızasında her zaman önemli bir yeri olduğunu ifade eden Tuna, Kurtuluş Savaşı'na katılmış ve Türkiye devletinin kuruluşuna hizmet etmiş birçok komutan ve devlet adamının bugünkü Makedonya sınırları içerisinde doğduğuna ya da yetiştiğine dikkati çekti.

Tuğgeneral Tuna, bu topraklarda yetişen ve bu toprakların bir evladı olan Atatürk'ün saygı ve sevgiyle anılmasına ve iki ulus arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlenmesi için çaba sarf eden yetkililere teşekkür etti.

Atatürk'ün askeri okullarda başlayarak hayatının önemli bir bölümünü cephe cephe dolaşarak geçirdiğini hatırlatan Tuna, yaşanan tüm zorlukların ardından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olmanın onuruna eriştiğini kaydetti.
    
 "Dünya çapında bir devlet adamı"
    
Makedonya Genelkurmay Başkanlığı adına konuşan Genelkurmay Başkanvekili Tümgeneral Naser Seydini de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "büyük birleştirici, inkılapçı ve dünya çapında bir devlet adamı" olduğunu söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendilerine verdiği destek için teşekkür eden Seydini, "Makedonya ve Türkiye, olağanüstü bir işbirliğine sahip iki dost ülkedir" ifadesini kullandı.

Tören, Manastır Şehir Müzesi ve müze içinde yer alan Atatürk Anı Odası'nın gezilmesini müteakip sona erdi.

Tuğgeneral Necdet Tuna, törenin ardından müzedeki şeref defterini imzaladı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından onarılan müzede incelemelerde bulundu, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

TİKA tarafından yapılan onarım çalışmaları hakkında da bilgi alan Tuna, ilerleyen dönemde içinde Atatürk ve sınıf arkadaşlarının bulunacağı bir anı sınıfının yapılmasını önerdi. Manastır Belediye Başkanı Vladimir Taleski de sadece anı sınıfının değil, aynı zamanda ayrı bir bölümde o döneme ait yatakhaneyi de tekrar inşa etmeyi düşündüklerini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER