ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 14:58

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinin 94. yıl dönümü


Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Kayseri'ye gelişinin 94. yıl dönümü kutlandı.
Kutlama programı, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nın önünde düzenlenen törenle başladı.

Kayseri Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Garnizon Komutan Vekili Hava Pilot Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki anıta çelenk bıraktı.

Başkan Özhaseki, törende yaptığı konuşmada, Atatürk'ün o tarihte Kayseri'ye yaptığı ziyaretin sıradan bir ziyaret olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Ziyaret dönemin şartlarında bağımsızlık yolunda yakılan bir meşale olduğu gibi günümüze bakan yönüyle de modern dünyanın yakaladığı seviyeyi yakalama hedefidir. Atatürk'ün o gün bıraktığı iz bugün hala vatan sevgisi, girişimcilik, çalışkanlık ve her zaman en iyiye ulaşma gayreti olarak bu kentte yaşamakta ve giderek de büyümektedir. Ülkenin önce düşman işgalinden kurtarılması ardından da her alanda gelişip büyümesi hedefiyle yola çıkan Kuvayi Milliye hareketi Kayseri'den tam destek görmüştür. Kayserili, ülkesinin düze çıkması için tek yol olarak gördüğü bu davada varını yoğunu seve seve ortaya koymuştur. Gazi Mustafa Kemal'in o çalkantılı dönemde Kayseri'ye gelmesi, ardından da Cumhurbaşkanı olarak müteaddit defalar şehrimizi ziyaret etmesi bu desteğin en anlamlı sonuçlarıdır."

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından Atatürk Evi'nde bazı etkinlikler düzenlendi. Erciyes Koleji öğrencilerinin hazırladığı karma resim sergisi açıldı. Öğrenciler, Atatürk'e yazdıkları mektupların yer aldığı balonları gökyüzüne bıraktı.
Ressam Hasan Gürpınar'ın püskürtme tabanca ile çok kısa sürede çizdiği Atatürk portresi büyük ilgi gördü.

 Büyük Atatürk Gençlik Koşusu

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişinin 94. yıl dönümü dolayısıyla "Büyük Atatürk Gençlik Koşusu" düzenlendi.
21 sporcunun katıldığı koşu Kay-Koop-Sivas Cadesi parkurunda yapıldı.

Yarışlar sonunda Kocaeli Kağıtspor'dan Turgay Bayram birinci, İstikbal Lisesi'nden Serdar Tunç ikinci ve Erciyes Üniversitesinden Mehmet Dinç üçüncü oldu.

Dereceye giren ilk üç atlete madalya ve hediyeler protokol üyelerince verildi.

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER