ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 15:17

Atatürk’ün Erzurum’a gelişinin 94. yıl dönümü kutlandı

Atatürkün Erzuruma gelişinin 94. yıl dönümü kutlandı


ERZURUM (CİHAN)- Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum’a gelişinin 94. yıl dönümü, Aziziye ve Yakutiye ilçelerinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlk tören, Aziziye ilçesi Ilıca beldesinde düzenlendi. Atatürk’ün, Erzurum’a gelişi sırasında uğradığı Ilıca'daki Atatürk Parkı'nda karşılama töreni düzenlendi. Buradaki törenin ardından Yakutiye ilçesindeki İstanbulkapı’da ve Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı önünde tören yapıldı. Atatürk’ü temsil eden Türk bayrağı 100′üncü Yıl Anıtı’ndan İstanbulkapı’ya kadar öğrencilerin omzunda davul zurna eşliğinde getirildi. Vali Ahmet Altıparmak, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Kamil Başoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler bayrağı selamladı. İstanbulkapı'dan yaya olarak geçilmesinin ardından Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı önüne kadar bando eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum Kongresi'nin Cumhuriyet tarihindeki önemini anlattı. Küçükler, Atatürk’ün Erzurum Kongresi’ne katılmak üzere 3 Temmuz’da şehre gelişinin ve milli mücadeleyi Dadaşların yanında başlatmasının Erzurum için kıvanç kaynağı olduğunu söyledi. 94 yıl önceki coşku ve heyecanı yaşadıklarına vurgu yapan Küçükler, "Erzurum Kongresi’ne giden yolda atılmış çok önemli adımlardan birisi olarak kabul ettiğimiz 3 Temmuz günü, bir milletin yeniden şahlanışına ve bağımsızlığa giden yolda her türlü engelin aşılmasına şahitlik etmiştir. Çünkü ülkenin kaderini belirleyen Erzurum Kongresi ve ardından toplanan Sivas Kongresi, 3 Temmuz’da Erzurum’da doğan istiklal güneşinin ve bu günde başlatılan kutlu mücadelenin bir eseridir. 3 Temmuz 1919’da Erzurum’a teşrif eden Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya 'Bu milletle neler yapılmaz ki' dedirten de 94 yıl önce bugün hürriyet aşkıyla şekillendirilen işte bu tablodur." dedi.

        Yakutiye Halk Eğitimi Merkezi Erkek Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından törenler, Mustafa Kemal'in kongre süresince 52 gün kaldığı Çaykara Caddesi'ndeki Atatürk Evi'nin ziyaret edilmesiyle tören son buldu. KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER