ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 12:01

Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 94. yıl dönümü


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 27 Aralık 1919'da Atatürk ve arkadaşlarını büyük bir coşku ve heyecanla karşılayan Ankaralıların, onlara büyük cesaret, güç ve moral verdiğini, Cumhuriyet'e uzanan yolda verilen mücadeleye de her zaman kararlılıkla sahip çıktığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Gül, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 94'üncü yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

Büyük Atatürk ve arkadaşlarının, milli kongrelerin ardından Ankara'ya gelmesi ve bağımsızlık mücadelesinin merkezi olarak Ankara'yı seçmesinin, Kurtuluş Savaşı'nın önemli dönüm noktalarından olduğunu kaydeden Gül, "27 Aralık 1919'da Atatürk ve arkadaşlarını büyük bir coşku ve heyecanla karşılayan Ankaralılar, onlara büyük cesaret, güç ve moral vermiş, Cumhuriyet'e uzanan yolda verilen mücadeleye her zaman kararlılıkla sahip çıkmıştır" ifadesini kullandı.

Ankara'nın, gerek kurtuluş gerek Cumhuriyet'in kurulması ve gelişmesi sürecinde birçok tarihi adıma ve stratejik karara ev sahipliği yaptığını hatırlatan Gül, şunları kaydetti:

"Milli mücadelenin sembol şehri Ankara, Cumhuriyet'in ilanından kısa süre önce ülkemizin başkenti seçilmiş ve bugüne kadar bu büyük sorumluluğu layıkıyla yerine getirmiştir.

Ankara, sahip olduğu değer ve zenginliklere sahip çıkarak, Cumhuriyetimizle birlikte büyümeye ve gelişmeye devam edecek, dünyanın sayılı başkentleri arasında adından övgüyle söz ettirecektir.

Ankara'ya gelişinin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle yad ediyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER