ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:53

Atatürk Kültür Merkezi kundaklandı

Atatürk Kültür Merkezi kundaklandı

Atatürk Kültür Merkezi gece saat 03:30 sularında henüz kimliği belirlenememiş kişilerin saldırısına uğradı.


Viyana'daki, Atatürk Kültür Merkezi(AKM)ile Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği'nin(AADD) bulunduğu dernek lokali kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce kundaklandı.
    
AADD Başkanı Dr. Murat Barlan, çarşamba gecesi saat 03.30 sularında düzenlenen saldırı sonucu kütüphane ile öğrencilere okul sonrası eğitim verdikleri salonda büyük ölçüde maddi hasar olduğunu belirterek, "kütüphanedeki 4 bin kadar kitabın çıkan yangın ve söndürme çalışmalarından zarar gördüğünü " kaydetti.
    
Dernek çatısı altında kültür ve eğitim faaliyetinde bulunduklarını ifade eden Barlan, derneğin kapısının Türk, Kürt ve Avusturyalı tüm insanlara açık olduğunu hiç kimsenin etnik kökeni veya dini inancını sormadıklarını bildirdi.
    
Barlan, sadece kültür ve eğitim faaliyetlerinde bulundukları AADD lokaline karşı bu saldırıyı kimin veya kimlerin düzenleyebileceği yolunda bir tahminde bulunamayacağını belirtti.
    
Dernek lokaline 2007 yılında da benzer bir saldırının gerçekleştiğini anımsatan Barlan, Avusturya güvenlik güçlerinin bu kundaklama olayını ciddi olarak araştırarak aydınlatmasını beklediklerini söyledi.
    
Avusturya basınında çıkan haberlerde, olayı soruşturan Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Teşkilatının, Viyana'daki saldırı ile Paris'teki PKK'lılara yönelik suikast arasında bir ilişki olup olmadığını araştırdığı ileri sürüldü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER