ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:28

Atambayev, Rahman’ı Bişkek'e davet etti


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ı ülkesine davet etti. Atambayev’in daveti, Duşanbe’ye Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev aracılığıyla ulaştırıldı.

Tacik basınına yer alan habere göre Rahman, Asya İşbirliği Diyaloğu (ADC) örgütü 11. Bakanlar Toplantısı için ülkesine gelen Kırgızistan Dışişleri Bakanı Abdıldayev’i kabul etti.
Ağırlıklı olarak ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Abdıldayev, Devlet Başkanı Rahman’a davet mektubunu iletti. Kırgız lider Atambayev, Rahman’ı Şanghay İşbirliği Örgütü’nün Devlet Başkanları Zirvesi’ne davet etti.
Taraflar ayrıca, Tacikistan ile Kırgızistan elektriğini Afganistan ile Pakistan’a taşıyacak CASA-1000 projesini görüştü.

Bu arada, Devlet Başkanı Rahman, Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İsrisov’u da kabul etti. Konuk bakan, Tacikistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olması ve Asya İşbirliği Diyaloğu’nun 11. Bakanlar Zirvesi’ne ev sahipliği yapmasının ülkenin dünyadaki saygınlığını arttırdığını belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER