ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 22:37

Atalay: Kendisiyle hesaplaşan devlet, pişmanlık içinde


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 11 yıldan bu yana devletine kendisiyle hesaplaştığını ve hesaplaşamaya devam ettiğini söyledi. ‘Devleti nasıl daha fazla insan yüzlü hale getiririz’ hesabında olduklarını belirten Atalay, "O ret, inkar, asimilasyon politikaları falan yok. Devlet şunun pişmanlığı içinde: geçmişte bu yanlışlar yapılmış ve vatandaşların güvenini kendime karşı azaltmışım. Vatandaşın devlete olan güveni azalmış. Şimdi devlet tekrar vatandaşının güvenini kazanmak için çalışıyor." dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay, Milliyet gazetesinin Green Park Otel’de düzenlediği ‘Çözüm Sürecinde Türkiye ve Diyarbakır’ın Kalkınması’ konulu programına katıldı. Programda konuşan Atalay, hükumet olarak 10 yıldan bu yana Güneydoğu Bölgesi’ne yatırım anlamında en ileri tedbirleri attıklarını ancak özel sektörden istedikleri desteği alamadıklarını söyledi. Kamu olarak ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Atalay, "Kamu olarak pozitif bir ayrımcılık uyguladık. Bölgesel anlamda dengesizlikleri giderme yönünde çok ciddi çabalar sarf ettik. Yani bizim bölgesel dağılıma bakarsak yatırım ödeneklerinin dağılımında Doğu Güneydoğu çok farklıdır diğer bölgelerden. 11 yılda Diyarbakır merkez olmak üzere Güneydoğu bölgesine yaptığınız yatırımlar çok yüksek. Özellikle eğitim alanında, sağlık alanında, alt yapı alanında, yollar olarak, köydes projesiyle köylere götürülen hizmetler olarak havaalanları olarak her halde Cumhuriyet Döneminin en önemli atılımı oldu bu bölgede. Kalkınma esas tabi istihdamı da destekleyecek olan özel sektör yatırımlarının artmasıdır." şeklinde konuştu.

AK Parti olarak hükumete gelmelerinden bu yana devletin kendisiyle hesaplaştığını belirten Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Diyarbakırlı kardeşlerim çok iyi biliyor. Şu 11 yıldaki çabaları biliyorsunuz. Devletin topyekün devletin çabaları. Yani devlet açık gönüllülükle kendisiyle hesaplaşıyor. ‘Eskiden ben hangi hataları yaptım niye böyle oldu? Bugün bunları nasıl düzeltirim?’ diye devlet kendisiyle hesaplaşıyor, hesaplaştı ve hala o devam ediyor. Bizim en büyük çabamız şu oldu; devleti nasıl daha fazla insan yüzlü hale getiririz. Ve çok mesafe aldık. Devlet eski yanlışları kendisi görüyor, kabul ediyor. Yanlışlar, haksızlıklar, zulümler var yakın tarihte, eski tarihte. Hak, hukuk gaspı var, işkenceler var, faili meçhuller var. Bunların hepsini biz biliyoruz. Ama bakın şu anda bunların hepsini silip atıyoruz."

Devletin eski düzende yaptıkların bittiğini dile getiren Atalay, bütün yapılanların bir anda silinemeyeceğini ancak çok şeyin değiştiğini kaydederek, "Zihinlerde hala bir şeyler kalmış olabilir çünkü insanın değişmesi zaman alıyor. Ama şöyle hayata baktığımızda çok şeyin değiştiğini görüyoruz. O ret, inkar, asimilasyon politikaları falan yok. Devlet şunun pişmanlığı içinde: geçmişte bu yanlışlar yapılmış ve vatandaşların güvenini kendime karşı azaltmışım. Vatandaşın devlete olan güveni azalmış. Şimdi devlet tekrar vatandaşının güvenini kazanmak için çalışıyor. Bizim hükümetimiz devleti bu yönde ne kadar hızlı hareket ettiririm diye onun çabası içinde oldu. Çok da başarı oldu. Şu anda bütün çalışmalarda devletin bütün mekanizmalarıyla iyi bir koordinasyon ve bütünlük içindeyiz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER