ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:16

Atalay: "Hem insani hem maliyetli"


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriyeli sığınmacılarla ilgili Türkiye'nin ciddi ve büyük bir iş yürütüğünü belirterek, ''Hem maliyeti çok yüksek bir iş hem insani boyutu doğrusu çok kıymetli bir iş'' dedi.
     Atalay, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen Suriye Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Suriye'de acı bir olayın sürüp gittiğini, çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini vurgulayarak, oradaki şiddet ve baskı ortamından kaçanların Türkiye'ye sığındığını hatırlattı.
     Bugün itibarıyla Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriyelilerin sayısının 191 bin 525 olduğunu aktaran Atalay, kampların dışında kalanların da bulunduğunu söyledi.
     Şu anda Türkiye'de en az 300 bin sığınmacının bulunduğunu bildiklerini ifade eden Atalay, Suriyelilere sağlanan hizmetleri en iyi şekilde yürütmeye çalıştıklarını anlattı.
     Atalay, ''Türkiye büyük bir ülke, hamdolsun imkanlarımız iyi. Bu konuda büyük bir tecrübemiz var. Tarihte de böyle şeyler yaşadık biz. Bütün tecrübelerimizi kullanarak kamplarımızın en iyi şartlarda yönetilmesi ve o insanların acil ihtiyaçlarının karşılanması için bütün çabamızı gösteriyoruz. Şu anda da her şey normal gidiyor. Olağanüstü bir şey yok'' değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'deki Suriyeliler için 18 kamp oluşturulduğunu dile getiren Atalay, şöyle devam etti:
     ''Her birisi bir şehirdir bunların. İki yeni kampı da hazırlama safhasındayız. Yani biz daima kapasite oluşturuyoruz. O kapasite oluşturma çalışmamıza da hiç ara vermiyoruz, gelecek dönemin ihtimallerini düşünerek.
     Tabii burada eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri ve diğer bütün insani ihtiyaçların karşılanmasıyla ilgili hizmetler çok koordineli şekilde yürüyor. AFAD bunun koordinasyonunu sağlıyor. Bölgede koordinatör valimiz var, o çalışıyor. Tabii bütün kurumlarımız, başta Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları olmak üzere, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bütün birimlerimiz, güvenlik birimlerimiz burada çok yoğun bir mesai yürütüyorlar. Kolay değil tabii, acılı insanlar, aile bölünmeleri var, her şeyini arkada bırakıp gelmiş insanlar var. Dolayısıyla sorunları olan, travmalar geçirmiş büyük bir kitle var burada.''
     Suriye'deki sorunların bitmesi temennisinde bulunan Atalay, ''Orada yaşayan insanların iradesi doğrultusunda oradaki süreç sona erer ve insanlar evlerine dönerler. Biz de onları bir gün inşallah o güzellik içinde uğurlarız. Bütün dileğimiz budur'' dedi.
     Atalay, şunları kaydetti:
     ''Şu anda Türkiye ciddi bir iş yürütüyor, büyük bir iş yürütüyor bu konuda. Hem maliyeti çok yüksek bir iş hem insani boyutu doğrusu çok kıymetli bir iş. Uluslararası alanda da doğrusu Türkiye'nin bu çalışması çok iyi biliniyor. Suriyeli kardeşlerimiz bunu çok iyi biliyorlar.
     Tabii bu Suriye ile bizim ilişkimiz gelip geçici bir ilişki değil. Tarih boyu birlikte yaşamışız ve bundan sonra da yine uzun bir sınır çevresinde birlikte yaşayacağız. Bunlar unutulmaz hizmetler. Onun için de dikkatle bu hizmetleri yürüteceğiz.''
     Kamplarda eğitimle ilgili hiçbir aksama olmaması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerine dikkati çeken Atalay, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenci sayısının şu anda 28 bin olduğunu, bunların eğitimlerinin ciddi şekilde yürütüldüğünü aktardı.
     Sağlık hizmetlerinin de özenle yapıldığını belirten Atalay, bugüne kadar hastaneye sevk edilen hasta sayısının çok yüksek olduğunu ve bunların tedavilerinin gerçekleştirildiğini kaydetti.
     Başbakan Yardımcısı Atalay, kamplardaki doğum sayısının 2 bin 962 olduğunu ifade ederek, ''Doğumlarıyla, ölümleriyle hayat burada, bu kamplarda devam ediyor. Biz de oraların ihtiyacını en iyi şekilde sağlamaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER