ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 16:00

Ata topraklarına 3. kuşak ziyareti


Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis’in daveti üzerine 3 günlüğüne Bursa’ya gelen bir çoğu Yunanistan’ın Kavala şehrinden olan 90 kişilik mübadil grup, 27 Temmuz’da Gölyazı’daki Pandelemion Kilisesi’nde yapacağı dua öncesinde Mudanya ilçesi ile çevre köylerini ziyaret etti. Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, satın aldıkları Kumyaka köyündeki dünyanın en eski 3. kilisesi olan Başmelekler Kilisesi'ni gezdi. Lambriniadis, restorasyon çalışmalarının hızlı ilerlediğini ve buranın en kısa sürede ibadete ve ziyarete açılmasını istediklerini söyledi.

    Ataların doğduğu toprakları görmek isteyen ve çoğunluğu Kavala’dan gelen Yunanistan’daki Bursalı göçmenlerin oluşturduğu derneğin üyeleri, dedelerinin yaşadığı yerleri görerek adeta tarihleriyle kucaklaştı. Türk-Yunan nüfus mübadelesinin üçüncü kuşak yaşayanları olan grup, Mudanya gezisine Belediye Başkanı Hasan Aktürk’ü makamında ziyaret ederek başladı. Metropolit Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis ile Kavala’daki Bursalı Göçmenler Derneği Başkanı Sofia Hacı Konstantinov'un hazır bulunduğu ziyarette, Mudanya ile Kavala'nın kardeş şehir olması için söz kesildi.

    MUDANYA-KAVALA KARDEŞLİĞİ SÖZÜ

    Mudanya'nın Yunanistan'ı çok iyi tanıyan bir bölge olduğunu dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, ilçede Girit kökenli 8 bin, Parga kökenli 2 bin kişinin yaşadığını ifade ederek, Yunanistan'ı ve orada yaşayan insanları çok sevdiklerini söyledi. Davranış, yaşam ve mutfak kültürü olarak birbirlerine çok benzeyen ülkeler olduklarını belirten Aktürk, Yunanlı grubun “Bu kadar çok ortak noktamız var iken, Kavala ve Mudanya şehirlerinin kardeş şehir olalım” önerisine de sıcak baktı.

    DÜNYANIN EN ESKİ 3. KİLİSESİNE ZİYARET

    Grup üyeleri, daha sonra ilçedeki Giritli evlerinin yoğunlukta olduğu sokaklarda yaptığı kısa gezi ardından Ali Pekman’ın rehberliğinde Kumyaka köyüne geçti. Önceki yıl Fener Rum Patrikhanesi adına Bursa Metropoliti tarafından satın alınan dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak bilinen bin 227 yıllık Kumyaka’daki Baş Melekler Kilisesi’ni ziyaret eden Yunanlı grup, daha sonra yine patrikhanenin satın aldığı Tirilye Beldesi’ndeki Kemerli Kilise’yi de ziyaret etti.

    Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Kumyaka’daki kilisenin satın alınması noktasında Kumyaka Köyü Muhtarı Ramiz Batmaz’a teşekkür ederken, Muhtar Batmaz ise buranın ayağa kaldırılması için ellerinden gelen desteği yapmaya çalıştıklarını belirtti. Batmaz, kendilerinin de Yunanistan’daki kardeşlere yönelik bazı düzenlemeler hazırlığı içerisinde olduklarını belirterek, ziyarete gelindiğinde konaklayabilecek, günün geçirilebileceği bir Kumyaka yaşatmak için uğraş verdiklerini kaydetti.

    “ORTAK DEĞERLER İÇİN UYGUN BİR DÖNEM”

    Daha sonra ziyaretle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, ilki geçen yıl Gölyazı’daki Aziz Pandeleimon Kilisesi’nde gerçekleşen ayinin bu yıl ikincisini gerçekleştirmek üzere Bursa’da olduklarını söyledi. Bu ziyaretlerdeki amaçlarının iki halkın ortak değerlerini ve ortak miraslarını ortaya çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Lambriniadis, “Asıl amacımız tabiki önce dua etmek. Bence Ramazan dönemi de bu ortak değerleri ortaya çıkarmak için çok uygun bir dönem. İslam dünyasında ibadet ve oruç dönemi varken, biz ise dua ve ayin yapmak için buraya geldik. Bu vesileyle bence her iki ülke olarak daha çok dua ederek birbirimize daha da çok yakınlaşabiliriz.” diye konuştu. Kumyaka’da satın alınan kilisenin onarımıyla ilgili de görüş belirten Lambriniadis, söz konusu kilisenin restorasyonu ile ilgili projelerin 15 gün öncesinde Bizans tarihi ve dönemine ait eserlerin uzman mimarları tarafından kendisine teslim edildiğini, şu anda da restorasyon için gerekli izinler noktasında girişimleri olduğunu kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER