ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 15:59

Asya ile Avrupa’yı demir yoluyla birleştiren proje: Marmaray


Türkiye'nin 153 yıllık rüyası Marmaray, Cumhuriyet'in 90. kuruluş yıldönümünde açılıyor.

Asya ile Avrupa kıtalarını denizaltından demiryoluyla birleştirecek projenin açılışı, devletin zirvesini biraraya getirdi. Açılışa; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ve çok sayıda bakan katıldı. Ayrıca Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe de açılışta yer aldı.

RAKAMLARLA MARMARAY

Marmaray, Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı'nın altından birleştiren, Gebze ile Halkalı arasında konumlandırılan ve üç bölümden oluşan bir proje. İnşaat tamamlandığında Marmaray'a bağlı hat, 1,4 km. (Tüp tünel) ve 12,2 km. (Delme tünel) TBM boğaz geçişi ve Avrupa yakasında Halkalı-Sirkeci, Anadolu yakasında Gebze-Haydarpaşa arasındaki kısımlar olmak üzere yaklaşık olarak 76,3 km uzunluğunda olması planlanmaktadır. Farklı kıtalardaki demiryolları İstanbul Boğazı'nın altından batırma tüp tüneller ile birleştirilecektir. Marmaray Projesi 60,46 metre ile, raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahiptir. Projenin kullanım ömrü 100 yıl olarak düşünülüyor. İnşaatı yüzde 95 oranında tamamlanan Marmaray'ın deneme seferlerine 4 Ağustos 2013'de başlandı.

Marmaray projesi teknik bilgiler ise şöyle: Yüzeysel metro kesimi uzunluğu 63 kilometre, Demiryolu Boğaz Tüp Kesimi Toplam Uzunluğu 13,6 kilometre, Delme tünel uzunluğu 9,8 kilometre, Batırma tüp tünel uzunluğu 1,4 kilometre, Aç-kapa tünel uzunluğu 2,4 kilometre, Yüzeydeki İstasyon sayısı 37 adet, Yeraltındaki istasyon sayısı 3 adet, Alınan araç sayısı 440 adet. (2015'e kadar), İstasyon Boyu 225m (en az), Bir Yöndeki Yolcu Sayısı 75.000 yolcu/saat/tek yön, Maksimum Eğim 18, Maksimum Hız 100 km/saat, Ticari Hız 45 km/saat, Tren Sefer Sayısı 2-10 dakika


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER