ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 16:39

ASYA gönüllüleri arama-kurtarmaya hazır

ASYA gönüllüleri arama-kurtarmaya hazır


Kimse Yok mu ASYA Ankara Arama Kurtarma gönüllüleri, temel eğitimlerin ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen eğitimden sonra afetlerde görev almak için hazır hale geldi.

ASYA Ankara Ekibi, uluslararası geçerli ilk yardım eğitimi, kamp ve izcilik eğitimi, trekking ve tırmanma eğitimi,afet esnasında kullanılacak modern ekipmanların eğitimlerinden geçti.
AFAD eğitmenleri; enkazın incelenmesi, enkazda dinleme ve yer tespiti, enkaza giriş teknikleri, ip bağlama tekniği, enkazdan sedye ile güvenli bir şekilde yaralı çıkarma, binadan yaralı indirme, araçtan yaralı çıkarma gibi eğitimler verdi. Açıklama yapan ekip sorumlusu Kemal Kertil, Kimse Yok mu ASYA Ankara Arama Kurtarma gönüllüler ekibinin 1 yıl önce eğitim faaliyetlerine başladıklarını bugün ise temel eğitimlerini bitiren ekibin tatbikatlarla kendilerini geliştiklerini söyledi.

EĞİTİMLERİ SÜREKLİ

Kertil, ASYA Ankara ekibinin afetlere karşı hazır olduklarını da aktardı. Gönüllüleri arasında sağlık personeli, öğretmen, mühendis, tekniker, memur, öğrenci ve diğer meslek grubundan gönüllüler bulunan ASYA ekibi, enkazda çok hassas modern cihazlarla dinleme yapabiliyor, enkazdaki yaralının kalp atışlarını dahi bu cihazlarla tespit edebiliyor. Ankara ASYA Arama-Kurtarma gönüllüleri 30 kişilik ekip halinde düzenli olarak eğitimlerini sürdürüyor ve gelişen arama kurtarma model ve yöntemlerine entegre olmaya çalışıyor. Ekip üyeleri, Mobil Deprem Simülasyon Aracı ile okullarda depreme karşı bilincin artırılması amacı ile eğitimler de veriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER