ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 18:44

Asrın projesi Marmaray dualarla açıldı

Asrın projesi Marmaray dualarla açıldı


Asya ile Avrupa’yı denizin altından bağlayan ve ‘asrın projesi’ olarak nitelendirilen Marmaray, dualarla açıldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün önerisiyle Başbakan Erdoğan, Marmaray’ın ilk 15 gün ücretsiz olacağını açıkladı.

Üsküdar’daki törende konuşmaların ardından protokol, kürsüdeki yerini aldı. Kurdela kesiminden önce Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez dua okudu. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan’a hitaben, “ Şimdi bu büyük eserin açışını yapma ve içinden geçme sırası geldi. Yalnız biraz önce hepimiz asrın projesi dedik. Böyle bir projeyi sadece açmamalıyız. Bayramlarda köprülere ne yaptığınızı bütün millet biliyor. Önce Sayın Başbakan’a sormam lazım. Asrın projesi için herhalde bir iyilik düşünüyorsunuz. Var mı bir düşünceniz?” diye sordu.

Bunun üzerine Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanım, buranın hakikaten bereketi bayağı iyi. Gerçi 5 milyar doları bulan bir yatırım. Sayın Bakanım da notunu alsın, bir 15 gün burayı ücretsiz yapalım.” dedi. Erdoğan’ın açıklamasıyla tören alanından alkış sesleri yükseldi.

Daha sonra Gül, “Doğrusu ben de bunu bekliyordum. Hayırlı uğurlu olsun! Allah kazadan beladan korusun! “ ifadelerini kullandı.

Marmaray’ın kurdelasını ise; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı ve Emine Erdoğan birlikte kesti. Açılışın ardından protokol, denizin altından Yenikapı’ya geçmek için Marmaray’a indi.

Öte yandan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Erdoğan’a 2. Abdülhamit’in 1891 yılında deri zemin üzerine işlediği ilk Marmaray projesinin yer aldığı tabloyu hediye etti.
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER