ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2014 Çarşamba 12:02

ASO Başkanı: Bu seçimde siyasi söylemler sertlik taşıyor


Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ülkenin seçim ortamına girdiğini hatırlatarak bu seçim ortamında siyasi söylemler alışılmışın ötesinde bir sertlik taşıdığını belirtti.

    Mart ayı ASO meclis toplantısında konuşan Özdebir, bu seçim ortamında siyasi söylemler alışılmışın ötesinde bir sertlik taşıdığını ifade ederek ’’Bu durum moralimizi bozmasın. Hem yerel, hem genel hem de cumhurbaşkanlığı seçimlerini bir süre sonra geride bırakacağız. Bu nedenle, siyasi gerginlikleri ve belirsizlikleri kısa vadeli bir olay olarak görüp işimize devam etmemiz gerekmektedir. Türkiye’nin orta ve uzun vadeli görünümü olumludur ve umut vermektedir. Yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisi devam etmektedir. Bu nedenle bu uzun vadeli bakış açısını korumamız ve çalışma azmini sürdürmemiz gerekmektedir." dedi.

    "İHTİYATLI İYİMSERLİĞİ KORUMALIYIZ"

    Ankara’yı önümüzdeki dönemde yönetecek olanlardan, rekabet gücünü artırmaları, belediye hizmetlerini ve yatırımlarını o alanlara yöneltmelerini isteyen Özdebir, "Küresel ekonomideki gelişmeler, bir süre bizim gibi gelişen ülkeler için pek olumlu olmayacak. Dünyada parasal genişleme döneminde bol bol yabancı sermaye çeken ülkelere sermaye girişlerinde bir azalma olacak gibi görünüyor. Amerikan Merkez Bankası, bu yılın sonbaharında parasal genişleme programını sonlandıracağını ve 2015 yılının birinci yarısında da faiz artırımlarının başlayabileceğini söyledi. Eğer Amerika’da faizler artmaya başlarsa bizim gibi ülkelerden yabancı sermaye çıkışları olabilir. Ayrıca Çin ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri de küresel büyümeyi olumsuz etkileyecektir. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası faiz indirimine gidebileceğini, Japon Merkez Bankası da düşük faiz politikasını devam ettireceğini belirtmektedir. Görüldüğü gibi küresel ekonomideki belirsizlikler devam etmektedir. Bu nedenle, işadamları olarak ihtiyatlı iyimserliğimizi korumakta yarar görüyorum.’’ ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER