ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 08:33

"Askerlik Kanunu" Resmi Gazete'de


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yayımıyla birlikte yürürlüğe giren değişiklikle, kuvvet komutanlarının görev süreleri birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar uzatılabilecek.
Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında görevi dolayısıyla işlenen suçlardan dolayı soruşturma açılmasına Başbakan; Jandarma Genel Komutanı hakkında ise İçişleri Bakanı karar verecek.
Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve üç kuvvet komutanı hakkında; İçişleri Bakanı da Jandarma Genel Komutanı hakkında araştırma, gerekiyorsa ön inceleme yaptıracak, soruşturma izni verecek veya vermeyecek. Anılan kararlara, 10 gün içinde Cumhurbaşkanlığına itiraz edebilecek, Cumhurbaşkanı tarafından verilen karar kesin olacak.
Rütbe bekleme süresini tamamlamaya bir yıl kalanlar da YAŞ değerlendirmesine alınacak, bunlardan terfi ettirilenlerle kadrosuzluktan emekli edilenler, rütbe bekleme sürelerini tamamlamış sayılacak. Subaylığa uygunluk işleminde kararname esası kaldırılacak, bu işlem, kuvvet komutanlıkları personeli için Milli Savunma Bakanı; Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli için İçişleri Bakanının onayıyla yapılacak.
Pilotaj eğitimini bitirenlerin yükümlülükleri, bu eğitimlerde geçen sürenin iki katından üç katına uzatılacak. Hava değişimi ve istirahat sürelerinin askerlikten sayılacak kısmı, uzun döneme tabii olanlar için 90 günden 30 güne, kısa döneme tabi olanlar için 45 günden 15 güne düşerken, makam tazminatı almayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklilerine her ay 100'er lira verilecek.
Askeri kantinler kiraya verilebilecek ya da üçüncü şahıslara işlettirilebilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER