ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 15:13

Askerler hayal kırıklığı yaşıyor


Almanya'da son yıllarda Savunma Bakanlığı'nın yaptığı reformlardan Alman ordusunda (Bundeswehr) görev yapan askerlerin memnun olmadıkları bildirildi.

Ordu adına askerlerin şikayetlerini dinlemek ve bunları kamuoyuna açıklamakla görevlendirilen Helmut Könighaus, 23 Aralık'a kadar 5061 askerden şikayet dilekçesi aldıklarını ve bunun geçen yıla oranla yüzde 17 daha fazla olduğunu açıkladı. Könighaus, birçok askerin yalnız bırakıldıkları hissinde olduklarını ifade etti.

Alman ordusunda görev yapan askerlerin memnuniyetsizliğinin 1959 yılından bugüne kadar en yüksek olduğu yılın 2013 olduğunu belirten Könighaus, askerlerin temel şikayetlerinin başında bireysel ihtiyaçlarının dikkate alınmaması geldiğini kaydetti.

Alman ordusunda görevli askerlerin yarısının her gün işe gidip geldiğini ancak bunların işyerlerine transferleriyle ilgili sıkıntıların azaltılmasını istediklerini ifade eden Könighaus, askerlerin kendi üstleriyle zaman zaman iletişim problemi yaşadıklarını dile getirdi.

Könighaus, son iki yılki raporunda ordu için yapılan reformlardan memnuniyetsizlik olduğunu bildirdiğini söyledi ancak temel sorunların yine de çözülmediğinden yakındı.

Almanya'da geçen yıllarda yapılan askeri reformla askerlik zorunlu olmaktan çıkarılmış ve asker sayısı 250 binden 185 bine çekilmişti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER